Piața imobiliară din Brașov
Prețuri cerute în Brașov, tranzacții și ipoteci în județul Brașov, accesibilitate și construcții, din datele oficiale, actualizate lunar.
Date actualizate: prețuri până în septembrie 2026, tranzacții până în iunie 2026.
Pe scurt
- Preț cerut: 2.309 €/m² în Brașov în septembrie 2026, +4,5% într-un an (Imobiliare.ro)
- Tranzacții: 3.169 de unități individuale tranzacționate în județul Brașov în primele 6 luni din 2026, −14% față de 2025 (ANCPI)
- Ani de muncă: 10,1 ani de salariu mediu net pentru un apartament de 55 m² în Brașov (Imobiliare.ro, INS)
- Locuințe noi: 3.628 de locuințe finalizate în județul Brașov în ultimele 12 luni, +29% față de anul anterior (INS)
Cât costă un apartament în Brașov?
În septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru apartamentele din Brașov a fost de 2.309 €/m², cu 0,3% mai mare decât în luna anterioară și cu 4,5% mai mare decât în septembrie 2025. Față de septembrie 2021 (1.375 €/m²), prețul cerut este cu 68% mai mare.
Apartamentele noi se cer cu 2.785 €/m² (+7,1% într-un an), iar cele vechi cu 2.241 €/m² (+4,4%).
Brașov este pe locul 3 din 10 orașe mari ca preț cerut, cu 14% peste media națională de 2.019 €/m².
Pentru un apartament de 55 m², prețul cerut ajunge la 126.995 €, cu 5.500 € mai mult decât acum un an.
Preț mediu cerut în Brașov (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 2.228 | 2.265 | 2.272 | 2.294 | 2.305 | 2.302 | 2.318 | 2.303 | 2.309 | – | – | – |
| 2025 | 2.089 | 2.108 | 2.134 | 2.166 | 2.180 | 2.186 | 2.183 | 2.193 | 2.209 | 2.217 | 2.223 | 2.228 |
| 2024 | 1.767 | 1.802 | 1.828 | 1.877 | 1.901 | 1.923 | 1.945 | 1.971 | 1.987 | 2.000 | 2.027 | 2.058 |
| 2023 | 1.578 | 1.575 | 1.593 | 1.599 | 1.600 | 1.598 | 1.618 | 1.636 | 1.661 | 1.687 | 1.686 | 1.725 |
| 2022 | 1.454 | 1.491 | 1.511 | 1.532 | 1.551 | 1.563 | 1.571 | 1.571 | 1.571 | 1.569 | 1.571 | 1.573 |
| 2021 | 1.242 | 1.255 | 1.285 | 1.295 | 1.307 | 1.324 | 1.342 | 1.362 | 1.375 | 1.395 | 1.406 | 1.427 |
Mai multe date: preț cerut, apartamente noi; preț cerut, apartamente vechi
Preț cerut, apartamente noi în Brașov (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 2.683 | 2.695 | 2.723 | 2.717 | 2.721 | 2.724 | 2.745 | 2.750 | 2.785 | – | – | – |
| 2025 | 2.453 | 2.479 | 2.493 | 2.508 | 2.545 | 2.557 | 2.547 | 2.606 | 2.600 | 2.662 | 2.647 | 2.698 |
| 2024 | 2.082 | 2.096 | 2.108 | 2.166 | 2.200 | 2.238 | 2.260 | 2.281 | 2.318 | 2.333 | 2.375 | 2.429 |
| 2023 | 1.866 | 1.875 | 1.906 | 1.907 | 1.940 | 1.959 | 1.972 | 1.981 | 2.032 | 2.008 | 2.023 | 2.061 |
| 2022 | 1.625 | 1.666 | 1.722 | 1.730 | 1.752 | 1.752 | 1.783 | 1.815 | 1.860 | 1.873 | 1.873 | 1.859 |
| 2021 | 1.396 | 1.410 | 1.443 | 1.486 | 1.513 | 1.509 | 1.528 | 1.554 | 1.579 | 1.612 | 1.625 | 1.625 |
Preț cerut, apartamente vechi în Brașov (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 2.167 | 2.202 | 2.222 | 2.239 | 2.247 | 2.246 | 2.246 | 2.238 | 2.241 | – | – | – |
| 2025 | 1.999 | 2.023 | 2.053 | 2.084 | 2.105 | 2.116 | 2.123 | 2.126 | 2.147 | 2.155 | 2.163 | 2.166 |
| 2024 | 1.687 | 1.735 | 1.767 | 1.800 | 1.820 | 1.854 | 1.876 | 1.900 | 1.918 | 1.940 | 1.956 | 1.984 |
| 2023 | 1.516 | 1.520 | 1.545 | 1.548 | 1.543 | 1.535 | 1.555 | 1.573 | 1.595 | 1.607 | 1.610 | 1.657 |
| 2022 | 1.427 | 1.458 | 1.472 | 1.488 | 1.510 | 1.529 | 1.536 | 1.539 | 1.531 | 1.525 | 1.520 | 1.514 |
| 2021 | 1.220 | 1.236 | 1.260 | 1.270 | 1.285 | 1.300 | 1.319 | 1.333 | 1.346 | 1.360 | 1.372 | 1.392 |
Sursa: indicele Imobiliare.ro (prețuri cerute în anunțuri), prelucrare Minside. Prețurile sunt cerute în anunțuri, nu prețuri de vânzare finale.
Se vând mai multe locuințe în județul Brașov decât anul trecut?
În iunie 2026, în județul Brașov s-au tranzacționat 452 de unități individuale, cu 36% mai puține decât în iunie 2025. În primele 6 luni din 2026 au fost 3.169, cu 14% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025 (3.672). Pe ultimele 12 luni, totalul este de 7.563, cu 16% sub cele 12 luni anterioare.
Cu tot cu terenurile, ANCPI a înregistrat 27.124 de tranzacții în județul Brașov în cele 12 luni până în iunie 2026 (−12% față de cele 12 luni anterioare), dintre care 19.561 de terenuri (16.799 în intravilan). Unitățile individuale, în principal apartamente, au fost 28% din toate proprietățile tranzacționate.
Unități individuale tranzacționate în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 356 | 555 | 705 | 599 | 502 | 452 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 409 | 656 | 675 | 651 | 576 | 705 | 834 | 818 | 640 | 727 | 660 | 715 |
| 2024 | 594 | 753 | 671 | 844 | 653 | 551 | 827 | 821 | 809 | 939 | 1.037 | 867 |
| 2023 | 507 | 821 | 856 | 692 | 1.007 | 649 | 655 | 883 | 911 | 1.151 | 1.265 | 1.132 |
| 2022 | 674 | 770 | 955 | 861 | 1.056 | 810 | 851 | 859 | 838 | 896 | 982 | 1.111 |
| 2021 | 621 | 793 | 1.085 | 793 | 751 | 947 | 912 | 1.116 | 1.180 | 914 | 877 | 1.052 |
Mai multe date: tranzacții, total (locuințe și terenuri); terenuri tranzacționate; terenuri tranzacționate în intravilan; terenuri tranzacționate în extravilan
Tranzacții, total (locuințe și terenuri) în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.273 | 1.901 | 2.442 | 2.116 | 1.876 | 1.735 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.478 | 2.446 | 2.409 | 2.209 | 1.959 | 2.372 | 3.191 | 2.704 | 2.298 | 2.575 | 2.235 | 2.778 |
| 2024 | 2.030 | 2.577 | 2.177 | 3.110 | 2.271 | 1.861 | 2.803 | 2.759 | 2.824 | 3.139 | 3.355 | 3.207 |
| 2023 | 1.928 | 2.628 | 2.921 | 2.274 | 3.348 | 2.247 | 2.205 | 2.874 | 2.978 | 3.706 | 4.006 | 3.797 |
| 2022 | 2.211 | 2.721 | 3.445 | 2.903 | 3.486 | 2.714 | 2.823 | 2.947 | 2.868 | 3.126 | 3.470 | 3.748 |
| 2021 | 2.884 | 2.781 | 3.532 | 2.748 | 2.622 | 3.230 | 2.993 | 3.772 | 3.988 | 3.215 | 3.041 | 3.648 |
Terenuri tranzacționate în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 917 | 1.346 | 1.737 | 1.517 | 1.374 | 1.283 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.069 | 1.790 | 1.734 | 1.558 | 1.383 | 1.667 | 2.357 | 1.886 | 1.658 | 1.848 | 1.575 | 2.063 |
| 2024 | 1.436 | 1.824 | 1.506 | 2.266 | 1.618 | 1.310 | 1.976 | 1.938 | 2.015 | 2.200 | 2.318 | 2.340 |
| 2023 | 1.421 | 1.807 | 2.065 | 1.582 | 2.341 | 1.598 | 1.550 | 1.991 | 2.067 | 2.555 | 2.741 | 2.665 |
| 2022 | 1.537 | 1.951 | 2.490 | 2.042 | 2.430 | 1.904 | 1.972 | 2.088 | 2.030 | 2.230 | 2.488 | 2.637 |
| 2021 | 2.263 | 1.988 | 2.447 | 1.955 | 1.871 | 2.283 | 2.081 | 2.656 | 2.808 | 2.301 | 2.164 | 2.596 |
Terenuri tranzacționate în intravilan în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 844 | 1.207 | 1.398 | 1.268 | 1.148 | 1.128 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 934 | 1.534 | 1.484 | 1.368 | 1.201 | 1.450 | 2.079 | 1.685 | 1.391 | 1.554 | 1.317 | 1.780 |
| 2024 | 1.323 | 1.644 | 1.321 | 1.940 | 1.418 | 1.118 | 1.719 | 1.723 | 1.760 | 1.908 | 2.015 | 1.931 |
| 2023 | 1.297 | 1.621 | 1.867 | 1.365 | 2.122 | 1.408 | 1.357 | 1.728 | 1.926 | 2.309 | 2.557 | 2.481 |
| 2022 | 1.429 | 1.836 | 2.238 | 1.925 | 2.258 | 1.766 | 1.825 | 1.896 | 1.821 | 2.042 | 2.300 | 2.447 |
| 2021 | 2.137 | 1.896 | 2.323 | 1.862 | 1.807 | 2.166 | 1.946 | 2.480 | 2.704 | 2.140 | 1.982 | 2.399 |
Terenuri tranzacționate în extravilan în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 73 | 139 | 339 | 249 | 226 | 155 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 135 | 256 | 250 | 190 | 182 | 217 | 278 | 201 | 267 | 294 | 258 | 283 |
| 2024 | 113 | 180 | 185 | 326 | 200 | 192 | 257 | 215 | 255 | 292 | 303 | 409 |
| 2023 | 124 | 186 | 198 | 217 | 219 | 190 | 193 | 263 | 141 | 246 | 184 | 184 |
| 2022 | 108 | 115 | 252 | 117 | 172 | 138 | 147 | 192 | 209 | 188 | 188 | 190 |
| 2021 | 126 | 92 | 124 | 93 | 64 | 117 | 135 | 176 | 104 | 161 | 182 | 197 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Unitățile individuale sunt locuințele cu acces separat din blocuri, în principal apartamente.
Câți ani de muncă costă un apartament în Brașov?
În iulie 2026, un metru pătrat de apartament în Brașov costa, la prețul cerut, 2,21 salarii medii nete. Cu tot salariul net pus deoparte, fără nicio altă cheltuială, o garsonieră de 35 m² s-ar plăti în 6,4 ani, un apartament cu 2 camere (55 m²) în 10,1 ani, iar unul cu 3 camere (70 m²) în 12,9 ani.
La apartamentele noi, metrul pătrat costă 2,62 salarii, iar la cele vechi 2,14.
În iulie 2021, același metru pătrat costa 2,01 salarii: prețurile au crescut mai repede decât salariile, deci locuințele au devenit mai greu accesibile.
Salariul mediu net în județul Brașov a fost de 1.048 € în iulie 2026, cu 2,1% mai mare decât acum un an.
Salarii medii nete pentru un m² în Brașov (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 2,16 | 2,19 | 2,04 | 2,14 | 2,23 | 2,16 | 2,21 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 2,05 | 2,08 | 1,98 | 2,05 | 2,12 | 2,05 | 2,13 | 2,17 | 2,18 | 2,18 | 2,06 | 2,01 |
| 2024 | 1,92 | 1,97 | 1,86 | 1,93 | 1,99 | 1,90 | 1,98 | 2,03 | 2,03 | 2,02 | 1,93 | 1,93 |
| 2023 | 2,00 | 2,00 | 1,90 | 1,92 | 1,90 | 1,81 | 1,89 | 1,91 | 1,94 | 1,94 | 1,83 | 1,79 |
| 2022 | 2,10 | 2,15 | 2,02 | 2,10 | 2,11 | 2,02 | 2,10 | 2,07 | 2,05 | 2,02 | 1,94 | 1,84 |
| 2021 | 1,89 | 1,94 | 1,88 | 1,92 | 1,97 | 1,92 | 2,01 | 2,06 | 2,08 | 2,11 | 1,98 | 1,92 |
Salariul mediu net în județul Brașov (€, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.030 | 1.032 | 1.113 | 1.071 | 1.035 | 1.068 | 1.048 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.019 | 1.015 | 1.079 | 1.055 | 1.029 | 1.065 | 1.026 | 1.008 | 1.013 | 1.015 | 1.078 | 1.109 |
| 2024 | 922 | 916 | 985 | 972 | 955 | 1.011 | 982 | 971 | 979 | 989 | 1.048 | 1.069 |
| 2023 | 788 | 788 | 839 | 831 | 843 | 884 | 855 | 857 | 856 | 868 | 924 | 965 |
| 2022 | 694 | 694 | 749 | 729 | 734 | 773 | 747 | 760 | 765 | 775 | 810 | 855 |
| 2021 | 656 | 646 | 685 | 675 | 662 | 690 | 667 | 662 | 662 | 662 | 710 | 741 |
Mai multe date: salarii medii nete pentru un m², apartamente noi; salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi
Salarii medii nete pentru un m², apartamente noi în Brașov (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 2,60 | 2,61 | 2,45 | 2,54 | 2,63 | 2,55 | 2,62 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 2,41 | 2,44 | 2,31 | 2,38 | 2,47 | 2,40 | 2,48 | 2,58 | 2,57 | 2,62 | 2,45 | 2,43 |
| 2024 | 2,26 | 2,29 | 2,14 | 2,23 | 2,30 | 2,21 | 2,30 | 2,35 | 2,37 | 2,36 | 2,27 | 2,27 |
| 2023 | 2,37 | 2,38 | 2,27 | 2,29 | 2,30 | 2,22 | 2,31 | 2,31 | 2,37 | 2,31 | 2,19 | 2,14 |
| 2022 | 2,34 | 2,40 | 2,30 | 2,37 | 2,39 | 2,27 | 2,39 | 2,39 | 2,43 | 2,42 | 2,31 | 2,17 |
| 2021 | 2,13 | 2,18 | 2,11 | 2,20 | 2,29 | 2,19 | 2,29 | 2,35 | 2,39 | 2,43 | 2,29 | 2,19 |
Salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi în Brașov (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 2,10 | 2,13 | 2,00 | 2,09 | 2,17 | 2,10 | 2,14 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1,96 | 1,99 | 1,90 | 1,98 | 2,05 | 1,99 | 2,07 | 2,11 | 2,12 | 2,12 | 2,01 | 1,95 |
| 2024 | 1,83 | 1,89 | 1,79 | 1,85 | 1,90 | 1,83 | 1,91 | 1,96 | 1,96 | 1,96 | 1,87 | 1,86 |
| 2023 | 1,92 | 1,93 | 1,84 | 1,86 | 1,83 | 1,74 | 1,82 | 1,84 | 1,86 | 1,85 | 1,74 | 1,72 |
| 2022 | 2,06 | 2,10 | 1,97 | 2,04 | 2,06 | 1,98 | 2,06 | 2,03 | 2,00 | 1,97 | 1,88 | 1,77 |
| 2021 | 1,86 | 1,91 | 1,84 | 1,88 | 1,94 | 1,88 | 1,98 | 2,01 | 2,03 | 2,05 | 1,93 | 1,88 |
Surse: indicele Imobiliare.ro (preț cerut) și INS (salariul mediu net, în euro), prelucrare Minside.
Te gândești la un credit ipotecar?
Minside analizează ofertele băncilor pentru situația ta și te pune în legătură cu un broker care te însoțește până la semnare. Gratuit.
Câte ipoteci pe locuințe se înregistrează în județul Brașov?
În iunie 2026, ANCPI a înregistrat în județul Brașov 284 de operațiuni ipotecare pe unități individuale, cu 17% mai puține decât în iunie 2025. În primele 6 luni din 2026 au fost 1.759, cu 18% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025 (2.139). Pe ultimele 12 luni, totalul este de 4.244, cu 8,1% sub cele 12 luni anterioare.
Cu tot cu terenurile, au fost 13.112 operațiuni ipotecare în cele 12 luni până în iunie 2026 (−3,4% față de cele 12 luni anterioare).
La fiecare 100 de unități individuale tranzacționate în județul Brașov în ultimele 12 luni, ANCPI a înregistrat 56 de operațiuni ipotecare pe unități individuale.
Operațiuni ipotecare pe unități individuale în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 263 | 255 | 336 | 317 | 304 | 284 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 259 | 367 | 393 | 368 | 411 | 341 | 430 | 367 | 525 | 376 | 381 | 406 |
| 2024 | 251 | 322 | 302 | 402 | 274 | 297 | 374 | 347 | 360 | 534 | 375 | 487 |
| 2023 | 171 | 248 | 248 | 182 | 253 | 224 | 239 | 283 | 299 | 402 | 382 | 388 |
| 2022 | 206 | 259 | 332 | 285 | 334 | 313 | 270 | 291 | 215 | 264 | 317 | 338 |
| 2021 | 247 | 416 | 377 | 275 | 335 | 370 | 365 | 392 | 364 | 323 | 291 | 309 |
Mai multe date: operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri); operațiuni ipotecare pe terenuri
Operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri) în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 722 | 724 | 1.034 | 958 | 966 | 885 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 651 | 1.146 | 1.658 | 1.031 | 1.171 | 934 | 1.267 | 1.080 | 1.755 | 1.111 | 1.081 | 1.529 |
| 2024 | 805 | 931 | 1.198 | 1.183 | 798 | 843 | 1.044 | 990 | 1.108 | 1.409 | 1.052 | 1.380 |
| 2023 | 592 | 701 | 947 | 625 | 851 | 698 | 693 | 847 | 832 | 1.206 | 1.124 | 1.215 |
| 2022 | 732 | 825 | 985 | 862 | 1.015 | 895 | 815 | 812 | 660 | 771 | 1.034 | 1.204 |
| 2021 | 788 | 980 | 1.069 | 865 | 1.028 | 1.074 | 989 | 1.078 | 1.048 | 969 | 970 | 906 |
Operațiuni ipotecare pe terenuri în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 459 | 469 | 698 | 641 | 662 | 601 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 392 | 779 | 1.265 | 663 | 760 | 593 | 837 | 713 | 1.230 | 735 | 700 | 1.123 |
| 2024 | 554 | 609 | 896 | 781 | 524 | 546 | 670 | 643 | 748 | 875 | 677 | 893 |
| 2023 | 421 | 453 | 699 | 443 | 598 | 474 | 454 | 564 | 533 | 804 | 742 | 827 |
| 2022 | 526 | 566 | 653 | 577 | 681 | 582 | 545 | 521 | 445 | 507 | 717 | 866 |
| 2021 | 541 | 564 | 692 | 590 | 693 | 704 | 624 | 686 | 684 | 646 | 679 | 597 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Operațiunile ipotecare sunt înscrieri în cartea funciară, inclusiv refinanțări și modificări, nu credite noi acordate de bănci.
Cât au crescut prețurile în Brașov după inflație?
Între august 2021 și august 2026, prețul cerut pe metru pătrat în Brașov a crescut cu 69%. În aceeași perioadă, prețurile de consum din România (IPC) au crescut cu 55%. Scăzând inflația, apartamentele s-au scumpit în termeni reali cu 9,3%.
La nivel național, în aceeași perioadă, schimbarea reală a fost de +1,1%, deci apartamentele din Brașov s-au scumpit mai repede decât media țării.
Preț cerut ajustat cu inflația, în euro din 2012 în Brașov (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.224 | 1.240 | 1.228 | 1.232 | 1.238 | 1.233 | 1.227 | 1.213 | 1.216 | – | – | – |
| 2025 | 1.160 | 1.167 | 1.171 | 1.185 | 1.193 | 1.192 | 1.198 | 1.205 | 1.218 | 1.223 | 1.223 | 1.225 |
| 2024 | 985 | 1.001 | 1.012 | 1.040 | 1.055 | 1.065 | 1.076 | 1.094 | 1.103 | 1.113 | 1.129 | 1.143 |
| 2023 | 856 | 857 | 873 | 876 | 873 | 870 | 878 | 893 | 908 | 950 | 945 | 966 |
| 2022 | 791 | 811 | 824 | 833 | 843 | 846 | 851 | 851 | 853 | 853 | 852 | 854 |
| 2021 | 707 | 712 | 724 | 727 | 729 | 729 | 735 | 748 | 753 | 763 | 767 | 776 |
Surse: indicele Imobiliare.ro, INS (IPC) și BNR, prelucrare Minside. Prețurile sunt cerute în euro, inflația este cea a prețurilor de consum din România, iar seria ajustată arată prețul cerut în puterea de cumpărare din 2012.
Când e cel mai bun moment să cumperi în Brașov?
În ultimii 5 ani (2021–2025), ianuarie a fost luna cu cele mai puține tranzacții în județul Brașov: în medie cu 32% sub o lună obișnuită, și cea mai slabă lună a anului în 4 din 5 ani. Cele mai multe tranzacții au fost în decembrie, în medie cu 17% peste o lună obișnuită.
În 2025, de exemplu, în județul Brașov s-au tranzacționat 409 unități individuale în ianuarie și 715 în decembrie: într-o lună liniștită concurezi cu mai puțini cumpărători, dar ai și mai puține locuințe de ales.
| 2021–2025 | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Față de o lună obișnuită | −32% | −7,9% | +1,9% | −6,6% | −3,1% | −11% | −0,1% | +9,1% | +5,1% | +12% | +16% | +17% |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Sezonalitatea arată volumul tranzacțiilor, nu prețul la care s-au încheiat.
Se construiesc mai multe locuințe în județul Brașov?
În cele 12 luni până în iunie 2026, în județul Brașov s-au finalizat 3.628 de locuințe noi, cu 29% mai multe decât în cele 12 luni anterioare. Dintre ele, 2.077 (57%) în mediul urban.
În cele 12 luni până în iulie 2026, în județul Brașov s-au emis 1.261 de autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale, cu 5,3% mai multe decât în cele 12 luni anterioare. Ele acoperă 373.570 m² de suprafață utilă. Autorizațiile arată câte locuințe ar putea apărea în anii următori.
Raportat la piață, în județul Brașov s-au finalizat 48 de locuințe noi la fiecare 100 de unități individuale tranzacționate în aceleași 12 luni.
Locuințe finalizate în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 124 | 124 | 125 | 502 | 502 | 503 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 135 | 135 | 138 | 245 | 245 | 246 | 150 | 150 | 153 | 431 | 431 | 433 |
| 2024 | 96 | 96 | 98 | 397 | 397 | 398 | 235 | 235 | 236 | 321 | 321 | 322 |
| 2023 | 227 | 227 | 229 | 367 | 367 | 370 | 394 | 394 | 395 | 409 | 409 | 410 |
| 2022 | 333 | 333 | 336 | 394 | 394 | 397 | 365 | 365 | 366 | 385 | 385 | 387 |
| 2021 | 296 | 296 | 297 | 196 | 196 | 198 | 291 | 291 | 292 | 211 | 211 | 211 |
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 35 | 69 | 92 | 93 | 80 | 99 | 74 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 60 | 87 | 76 | 68 | 82 | 113 | 94 | 264 | 163 | 96 | 97 | 99 |
| 2024 | 55 | 51 | 74 | 120 | 85 | 56 | 163 | 140 | 176 | 88 | 107 | 106 |
| 2023 | 120 | 148 | 155 | 72 | 85 | 106 | 168 | 101 | 89 | 108 | 85 | 63 |
| 2022 | 77 | 125 | 139 | 136 | 96 | 92 | 101 | 151 | 113 | 91 | 129 | 97 |
| 2021 | 71 | 50 | 94 | 188 | 94 | 205 | 126 | 116 | 293 | 280 | 145 | 109 |
Mai multe date: locuințe finalizate în mediul urban; locuințe finalizate în mediul rural; autorizații de construire rezidențiale, urban; autorizații de construire rezidențiale, rural; suprafață utilă autorizată pentru locuințe
Locuințe finalizate în mediul urban în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 82 | 82 | 83 | 289 | 289 | 290 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 98 | 98 | 100 | 111 | 111 | 112 | 80 | 80 | 81 | 240 | 240 | 241 |
| 2024 | 66 | 66 | 66 | 205 | 205 | 205 | 175 | 175 | 175 | 218 | 218 | 218 |
| 2023 | 188 | 188 | 189 | 196 | 196 | 197 | 341 | 341 | 342 | 283 | 283 | 283 |
| 2022 | 272 | 272 | 274 | 202 | 202 | 204 | 317 | 317 | 317 | 263 | 263 | 264 |
| 2021 | 263 | 263 | 263 | 151 | 151 | 151 | 216 | 216 | 216 | 115 | 115 | 115 |
Locuințe finalizate în mediul rural în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 42 | 42 | 42 | 213 | 213 | 213 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 37 | 37 | 38 | 134 | 134 | 134 | 70 | 70 | 72 | 191 | 191 | 192 |
| 2024 | 30 | 30 | 32 | 192 | 192 | 193 | 60 | 60 | 61 | 103 | 103 | 104 |
| 2023 | 39 | 39 | 40 | 171 | 171 | 173 | 53 | 53 | 53 | 126 | 126 | 127 |
| 2022 | 61 | 61 | 62 | 192 | 192 | 193 | 48 | 48 | 49 | 122 | 122 | 123 |
| 2021 | 33 | 33 | 34 | 45 | 45 | 47 | 75 | 75 | 76 | 96 | 96 | 96 |
Autorizații de construire rezidențiale, urban în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 17 | 30 | 22 | 33 | 19 | 36 | 32 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 17 | 21 | 24 | 18 | 26 | 24 | 23 | 107 | 31 | 42 | 40 | 24 |
| 2024 | 41 | 26 | 31 | 42 | 31 | 18 | 55 | 23 | 29 | 31 | 21 | 32 |
| 2023 | 13 | 15 | 48 | 17 | 37 | 45 | 44 | 36 | 24 | 26 | 25 | 20 |
| 2022 | 31 | 31 | 35 | 35 | 40 | 38 | 37 | 40 | 32 | 32 | 42 | 41 |
| 2021 | 29 | 16 | 33 | 42 | 32 | 47 | 48 | 37 | 40 | 56 | 45 | 33 |
Autorizații de construire rezidențiale, rural în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 18 | 39 | 70 | 60 | 61 | 63 | 42 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 43 | 66 | 52 | 50 | 56 | 89 | 71 | 157 | 132 | 54 | 57 | 75 |
| 2024 | 14 | 25 | 43 | 78 | 54 | 38 | 108 | 117 | 147 | 57 | 86 | 74 |
| 2023 | 107 | 133 | 107 | 55 | 48 | 61 | 124 | 65 | 65 | 82 | 60 | 43 |
| 2022 | 46 | 94 | 104 | 101 | 56 | 54 | 64 | 111 | 81 | 59 | 87 | 56 |
| 2021 | 42 | 34 | 61 | 146 | 62 | 158 | 78 | 79 | 253 | 224 | 100 | 76 |
Suprafață utilă autorizată pentru locuințe în județul Brașov (m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 8.436 | 14.343 | 25.007 | 57.795 | 12.495 | 40.881 | 15.611 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 9.481 | 18.917 | 36.354 | 34.351 | 66.005 | 42.177 | 30.687 | 61.728 | 76.782 | 23.988 | 16.632 | 19.872 |
| 2024 | 11.072 | 34.407 | 26.787 | 82.146 | 19.954 | 12.633 | 35.744 | 33.744 | 39.783 | 60.967 | 17.750 | 52.793 |
| 2023 | 16.576 | 32.023 | 25.148 | 14.849 | 25.626 | 46.363 | 53.927 | 39.016 | 14.031 | 27.399 | 22.036 | 14.128 |
| 2022 | 21.486 | 58.336 | 54.861 | 27.754 | 29.003 | 36.164 | 19.187 | 27.870 | 35.243 | 31.157 | 25.398 | 18.489 |
| 2021 | 14.683 | 7.813 | 19.065 | 27.673 | 24.700 | 34.321 | 29.087 | 18.503 | 41.914 | 56.946 | 31.505 | 47.718 |
Sursa: INS, prelucrare Minside. INS publică datele despre construcții cu întârziere, de aceea perioada lor diferă de cea a prețurilor și tranzacțiilor.
Câte cereri primește cadastrul în județul Brașov?
În cele 12 luni până în iunie 2026, ANCPI a primit în județul Brașov 89.819 cereri de înregistrare a proprietăților, cu 4,3% mai multe decât în cele 12 luni anterioare.
În cele 12 luni până în iunie 2026, au fost depuse 123.462 de cereri de informații despre proprietăți, cu 3,0% mai puține decât în cele 12 luni anterioare.
În primele 6 luni din 2026, cererile de înregistrare au fost cu 2,4% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut.
Cereri de înregistrare a proprietăților în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 4.957 | 7.687 | 8.119 | 6.976 | 7.349 | 7.130 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 5.722 | 7.124 | 7.706 | 6.752 | 7.188 | 6.755 | 8.234 | 7.199 | 8.157 | 8.391 | 7.326 | 8.294 |
| 2024 | 5.331 | 6.267 | 6.480 | 7.462 | 5.991 | 5.800 | 6.481 | 6.519 | 6.774 | 8.234 | 8.346 | 8.495 |
| 2023 | 4.361 | 5.303 | 6.686 | 5.120 | 6.831 | 5.287 | 6.003 | 6.120 | 6.540 | 9.071 | 7.970 | 8.050 |
| 2022 | 4.519 | 5.894 | 7.060 | 5.853 | 6.547 | 5.394 | 5.578 | 5.815 | 6.265 | 6.959 | 7.100 | 6.911 |
| 2021 | 5.656 | 6.555 | 7.350 | 6.626 | 6.783 | 6.380 | 6.385 | 6.321 | 7.274 | 7.401 | 5.663 | 7.157 |
Cereri de informații despre proprietăți în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 7.985 | 9.432 | 11.620 | 9.636 | 10.515 | 9.921 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 8.998 | 10.880 | 11.426 | 10.012 | 10.469 | 9.995 | 12.452 | 10.477 | 11.166 | 10.970 | 9.794 | 9.494 |
| 2024 | 8.718 | 10.733 | 11.424 | 10.947 | 9.546 | 8.605 | 10.838 | 9.997 | 11.563 | 11.843 | 11.514 | 9.732 |
| 2023 | 8.687 | 10.155 | 11.327 | 9.083 | 12.631 | 8.915 | 9.131 | 10.707 | 10.252 | 11.821 | 11.482 | 9.822 |
| 2022 | 9.235 | 10.896 | 12.334 | 9.650 | 11.924 | 9.971 | 9.987 | 10.626 | 10.811 | 11.327 | 11.535 | 9.409 |
| 2021 | 9.515 | 11.488 | 12.620 | 10.886 | 11.554 | 11.459 | 10.922 | 11.590 | 11.546 | 10.795 | 9.483 | 10.188 |
Mai multe date: cereri de recepție cadastrală; alte cereri la cadastru
Cereri de recepție cadastrală în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.274 | 2.829 | 2.936 | 1.857 | 2.170 | 2.887 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.326 | 2.101 | 1.863 | 1.603 | 2.673 | 1.690 | 1.851 | 1.488 | 1.475 | 1.813 | 1.529 | 1.297 |
| 2024 | 1.233 | 1.610 | 1.720 | 1.867 | 1.525 | 1.462 | 1.795 | 1.520 | 1.592 | 1.955 | 1.685 | 1.700 |
| 2023 | 1.597 | 1.668 | 1.905 | 1.212 | 1.799 | 1.978 | 1.680 | 1.558 | 1.710 | 1.670 | 1.842 | 1.418 |
| 2022 | 2.336 | 2.542 | 3.124 | 2.411 | 2.541 | 2.948 | 2.887 | 2.394 | 2.602 | 3.462 | 2.308 | 1.861 |
| 2021 | 1.780 | 1.808 | 2.963 | 2.252 | 2.136 | 2.071 | 2.297 | 2.224 | 2.202 | 2.854 | 3.666 | 2.612 |
Alte cereri la cadastru în județul Brașov (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 116 | 172 | 205 | 179 | 204 | 240 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 166 | 223 | 227 | 180 | 181 | 197 | 246 | 178 | 225 | 273 | 226 | 210 |
| 2024 | 183 | 232 | 209 | 221 | 169 | 224 | 240 | 185 | 202 | 242 | 273 | 191 |
| 2023 | 122 | 161 | 202 | 166 | 235 | 215 | 248 | 199 | 203 | 226 | 227 | 189 |
| 2022 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 99 | 129 | 126 |
| 2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Orice vânzare, ipotecă sau construcție nouă trece prin cadastru, așa că cererile arată cât de activă e piața.
Cum stă Brașov față de alte orașe mari?
Între cele 10 orașe mari, Brașov are locul 3 din 10 la preț cerut, locul 2 din 10 la anii de muncă pentru 2 camere și locul 8 din 10 la evoluția tranzacțiilor pe 12 luni.
| Oraș | Preț cerut | Într-un an | Ani de salariu, 55 m² | Tranzacții, 12 luni |
|---|---|---|---|---|
| România | 2.019 €/m² | +6,0% | 8,7 | 153.232 (−7,8%) |
| București | 2.312 €/m² | +8,8% | 7,4 | 45.957 (−5,2%) |
| Cluj-Napoca | 3.316 €/m² | +5,2% | 11,4 | 9.051 (−11%) |
| Timișoara | 1.984 €/m² | +8,2% | 7,6 | 10.039 (−2,6%) |
| Iași | 2.000 €/m² | +6,7% | 8,7 | 6.687 (−13%) |
| Brașov | 2.309 €/m² | +4,5% | 10,1 | 7.563 (−16%) |
| Sibiu | 2.034 €/m² | +7,4% | 7,9 | 2.548 (+5,0%) |
| Constanța | 2.020 €/m² | +6,4% | 9,7 | 8.000 (−23%) |
| Oradea | 1.885 €/m² | +4,7% | 9,5 | 2.872 (−6,7%) |
| Craiova | 2.142 €/m² | +4,6% | 10,0 | 2.440 (−13%) |
| Ploiești | 1.420 €/m² | +7,7% | 6,4 | 2.817 (−19%) |
Surse: Imobiliare.ro, INS și ANCPI, prelucrare Minside. Prețul cerut este măsurat în reședința de județ, salariile și tranzacțiile în tot județul (București este municipiu).
Întrebări frecvente
Cât costă metrul pătrat în Brașov?
În septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru un apartament în Brașov a fost de 2.309 €/m²: 2.785 €/m² la apartamentele noi și 2.241 €/m² la cele vechi. Sunt prețuri cerute în anunțuri, după indicele Imobiliare.ro, nu prețuri de vânzare finale.
Cresc sau scad prețurile apartamentelor în Brașov?
Cresc: în septembrie 2026, prețul cerut a fost cu 4,5% mai mare decât în septembrie 2025, iar față de septembrie 2021 este cu 68% mai mare.
Câte apartamente se vând în județul Brașov?
În cele 12 luni până în iunie 2026, ANCPI a înregistrat 7.563 de unități individuale tranzacționate în județul Brașov, cu 16% mai puține decât în cele 12 luni anterioare. Unitățile individuale sunt în principal apartamente.
Câți ani trebuie să muncești pentru un apartament în Brașov?
La prețurile cerute din iulie 2026, un apartament cu 2 camere (55 m²) în Brașov costă 10,1 ani din salariul mediu net, pus deoparte integral, iar o garsonieră de 35 m², 6,4 ani.
De unde vin datele și cât de des se actualizează?
Prețurile cerute vin din indicele Imobiliare.ro, tranzacțiile, ipotecile și cererile de la ANCPI, salariile, construcțiile și inflația de la INS. Pagina se actualizează automat de fiecare dată când sursele publică date noi, de obicei lunar. Fiecare cifră are lângă ea luna la care se referă.
Vezi toate seriile
În Data studio poți compara orice indicator pentru orice județ, pe 3–20 de ani, și poți întreba AI Analyst ce înseamnă. Gratuit, fără cont.