Piața imobiliară din Cluj-Napoca

Prețuri cerute în Cluj-Napoca, tranzacții și ipoteci în județul Cluj, accesibilitate și construcții, din datele oficiale, actualizate lunar.

Date actualizate: prețuri până în septembrie 2026, tranzacții până în iunie 2026.

Pe scurt

  • Preț cerut: 3.316 €/m² în Cluj-Napoca în septembrie 2026, +5,2% într-un an (Imobiliare.ro)
  • Tranzacții: 3.955 de unități individuale tranzacționate în județul Cluj în primele 6 luni din 2026, −16% față de 2025 (ANCPI)
  • Ani de muncă: 11,4 ani de salariu mediu net pentru un apartament de 55 m² în Cluj-Napoca (Imobiliare.ro, INS)
  • Locuințe noi: 3.967 de locuințe finalizate în județul Cluj în ultimele 12 luni, −12% față de anul anterior (INS)

Cât costă un apartament în Cluj-Napoca?

În septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru apartamentele din Cluj-Napoca a fost de 3.316 €/m², cu 0,1% mai mare decât în luna anterioară și cu 5,2% mai mare decât în septembrie 2025. Față de septembrie 2021 (2.053 €/m²), prețul cerut este cu 62% mai mare.

Apartamentele noi se cer cu 3.500 €/m² (+9,4% într-un an), iar cele vechi cu 3.301 €/m² (+5,0%).

Cluj-Napoca este cel mai scump dintre cele 10 orașe mari urmărite de Minside, cu 64% peste media națională de 2.019 €/m².

Pentru un apartament de 55 m², prețul cerut ajunge la 182.380 €, cu 9.020 € mai mult decât acum un an.

Preț mediu cerut în Cluj-Napoca (€/m², lunar)

202120222023202420252026
Preț mediu cerut în Cluj-Napoca, €/m²
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20263.2543.2723.3003.3163.3263.3143.3063.3123.316–––
20253.0003.0363.0713.1003.1253.1463.1503.1373.1523.1783.2073.235
20242.5962.6252.6502.6802.7192.7442.7602.7812.8182.8592.9002.948
20232.4132.4112.4212.4602.4732.4862.4762.4872.5092.5382.5682.568
20222.2082.2662.3332.3922.4212.4112.4142.4032.4132.4242.4282.417
20211.8491.8601.8881.9001.9251.9532.0002.0192.0532.0832.1252.155
Mai multe date: preț cerut, apartamente noi; preț cerut, apartamente vechi

Preț cerut, apartamente noi în Cluj-Napoca (€/m², lunar)

202120222023202420252026
Preț cerut, apartamente noi în Cluj-Napoca, €/m²
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20263.3573.3783.4073.4343.4813.4703.4853.5003.500–––
20253.1783.1813.1723.2223.2313.2143.2003.2003.2003.2243.2593.303
20242.7352.7772.7972.8422.9052.9812.9833.0173.0463.0763.1333.142
20232.6742.6592.6432.6982.6782.6742.6612.6622.6752.6882.7692.701
20222.4912.5292.6042.6882.7162.6422.6402.5842.6582.6542.6802.700
20212.0002.0002.0002.0312.0472.1122.1502.1992.2502.3172.3922.457

Preț cerut, apartamente vechi în Cluj-Napoca (€/m², lunar)

202120222023202420252026
Preț cerut, apartamente vechi în Cluj-Napoca, €/m²
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20263.2453.2543.2903.3013.3033.3003.2923.2993.301–––
20252.9593.0103.0553.0823.1133.1333.1423.1273.1453.1733.2033.227
20242.5662.6002.6252.6562.6962.7192.7382.7552.7922.8332.8682.909
20232.3752.3702.3842.4212.4412.4462.4422.4462.4892.5002.5352.538
20222.1622.2222.2852.3392.3752.3782.3842.3782.3802.3862.3862.378
20211.8221.8351.8651.8841.9061.9241.9601.9982.0252.0482.0822.107

Sursa: indicele Imobiliare.ro (prețuri cerute în anunțuri), prelucrare Minside. Prețurile sunt cerute în anunțuri, nu prețuri de vânzare finale.

Se vând mai multe locuințe în județul Cluj decât anul trecut?

În iunie 2026, în județul Cluj s-au tranzacționat 663 de unități individuale, cu 11% mai puține decât în iunie 2025. În primele 6 luni din 2026 au fost 3.955, cu 16% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025 (4.715). Pe ultimele 12 luni, totalul este de 9.051, cu 11% sub cele 12 luni anterioare.

Cu tot cu terenurile, ANCPI a înregistrat 28.885 de tranzacții în județul Cluj în cele 12 luni până în iunie 2026 (−7,7% față de cele 12 luni anterioare), dintre care 19.834 de terenuri (16.140 în intravilan). Unitățile individuale, în principal apartamente, au fost 31% din toate proprietățile tranzacționate.

Unități individuale tranzacționate în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Unități individuale tranzacționate în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
2026316595945728708663––––––
20254319871.0257767557411.079732687913781904
2024511799848835618569898809846933995978
20233536528276348026197529539409761.042807
20226549641.239726931655850812748772837814
20218678911.2271.0309208951.0681.1231.0859918841.150
Mai multe date: tranzacții, total (locuințe și terenuri); terenuri tranzacționate; terenuri tranzacționate în intravilan; terenuri tranzacționate în extravilan

Tranzacții, total (locuințe și terenuri) în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Tranzacții, total (locuințe și terenuri) în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20269032.1012.8552.2572.2572.234––––––
20251.2082.8263.1612.6472.3672.2653.4332.2222.3292.9292.5292.836
20241.5102.4602.5592.8432.1641.8832.7682.5152.5293.1632.9422.910
20231.0642.0462.6232.0422.6372.0822.3512.9992.8223.0253.0822.556
20221.9353.0414.0352.4733.0202.0902.9232.6062.5522.6232.7632.519
20212.8892.6963.9173.1032.6042.6133.2213.2283.2892.9943.0573.658

Terenuri tranzacționate în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Terenuri tranzacționate în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20265871.5061.9101.5291.5491.571––––––
20257771.8392.1361.8711.6121.5242.3541.4901.6422.0161.7481.932
20249991.6611.7112.0081.5461.3141.8701.7061.6832.2301.9471.932
20237111.3941.7961.4081.8351.4631.5992.0461.8822.0492.0401.749
20221.2812.0772.7961.7472.0891.4352.0731.7941.8041.8511.9261.705
20212.0221.8052.6902.0731.6841.7182.1532.1052.2042.0032.1732.508

Terenuri tranzacționate în intravilan în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Terenuri tranzacționate în intravilan în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20265331.1421.5471.2101.2091.301––––––
20256741.5621.8131.5391.3061.2661.8961.2431.3611.6531.4221.623
20248181.3321.4171.6501.2851.0811.5571.4621.4011.7991.6281.558
20236311.1331.4511.1131.3991.1621.2901.6301.5931.7291.7061.422
20221.1751.8082.3861.5211.7331.2521.7391.5511.4201.4841.5811.440
20211.8031.5872.4521.9191.5521.5171.9031.9021.8831.7421.9042.160

Terenuri tranzacționate în extravilan în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Terenuri tranzacționate în extravilan în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
202654364363319340270––––––
2025103277323332306258458247281363326309
2024181329294358261233313244282431319374
202380261345295436301309416289320334327
2022106269410226356183334243384367345265
2021219218238154132201250203321261269348

Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Unitățile individuale sunt locuințele cu acces separat din blocuri, în principal apartamente.

Câți ani de muncă costă un apartament în Cluj-Napoca?

În iulie 2026, un metru pătrat de apartament în Cluj-Napoca costa, la prețul cerut, 2,49 salarii medii nete. Cu tot salariul net pus deoparte, fără nicio altă cheltuială, o garsonieră de 35 m² s-ar plăti în 7,3 ani, un apartament cu 2 camere (55 m²) în 11,4 ani, iar unul cu 3 camere (70 m²) în 14,5 ani.

La apartamentele noi, metrul pătrat costă 2,63 salarii, iar la cele vechi 2,48.

În iulie 2021, același metru pătrat costa 2,30 salarii: prețurile au crescut mai repede decât salariile, deci locuințele au devenit mai greu accesibile.

Salariul mediu net în județul Cluj a fost de 1.327 € în iulie 2026, cu 0,5% mai mare decât acum un an.

Salarii medii nete pentru un m² în Cluj-Napoca (salarii, lunar)

202120222023202420252026
Salarii medii nete pentru un m² în Cluj-Napoca, salarii
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20262,542,552,372,492,542,532,49–––––
20252,362,382,212,322,352,392,392,422,442,412,412,25
20242,242,272,152,242,222,272,252,272,332,292,312,22
20232,312,242,122,222,122,202,172,192,232,172,202,06
20222,472,522,392,562,462,532,512,492,472,462,382,28
20212,272,282,142,232,292,302,302,332,402,402,382,32

Salariul mediu net în județul Cluj (€, lunar)

202120222023202420252026
Salariul mediu net în județul Cluj, €
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20261.2831.2841.3911.3321.3081.3091.327–––––
20251.2731.2761.3881.3371.3301.3141.3201.2951.2941.3181.3311.440
20241.1591.1541.2311.1951.2231.2091.2281.2231.2111.2461.2551.328
20231.0471.0751.1391.1081.1661.1321.1421.1331.1261.1671.1681.247
20228959009749349839539639669769841.0201.058
2021813816883851842848868866856867892931
Mai multe date: salarii medii nete pentru un m², apartamente noi; salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi

Salarii medii nete pentru un m², apartamente noi în Cluj-Napoca (salarii, lunar)

202120222023202420252026
Salarii medii nete pentru un m², apartamente noi în Cluj-Napoca, salarii
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20262,622,632,452,582,662,652,63–––––
20252,502,492,292,412,432,452,422,472,472,452,452,29
20242,362,412,272,382,382,462,432,472,522,472,502,37
20232,552,472,322,432,302,362,332,352,372,302,372,17
20222,782,812,672,882,762,772,742,672,722,702,632,55
20212,462,452,272,392,432,492,482,542,632,672,682,64

Salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi în Cluj-Napoca (salarii, lunar)

202120222023202420252026
Salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi în Cluj-Napoca, salarii
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20262,532,532,372,482,532,522,48–––––
20252,322,362,202,312,342,382,382,412,432,412,412,24
20242,212,252,132,222,212,252,232,252,312,272,292,19
20232,272,212,092,182,092,162,142,162,212,142,172,03
20222,422,472,352,502,422,502,482,462,442,422,342,25
20212,242,252,112,212,262,272,262,312,372,362,332,26

Surse: indicele Imobiliare.ro (preț cerut) și INS (salariul mediu net, în euro), prelucrare Minside.

Te gândești la un credit ipotecar?

Minside analizează ofertele băncilor pentru situația ta și te pune în legătură cu un broker care te însoțește până la semnare. Gratuit.

Vreau credit

Câte ipoteci pe locuințe se înregistrează în județul Cluj?

În iunie 2026, ANCPI a înregistrat în județul Cluj 417 operațiuni ipotecare pe unități individuale, cu 5,7% mai puține decât în iunie 2025. În primele 6 luni din 2026 au fost 2.408, cu 21% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025 (3.045). Pe ultimele 12 luni, totalul este de 5.389, cu 9,2% sub cele 12 luni anterioare.

Cu tot cu terenurile, au fost 14.705 operațiuni ipotecare în cele 12 luni până în iunie 2026 (−6,1% față de cele 12 luni anterioare).

La fiecare 100 de unități individuale tranzacționate în județul Cluj în ultimele 12 luni, ANCPI a înregistrat 60 de operațiuni ipotecare pe unități individuale.

Operațiuni ipotecare pe unități individuale în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Operațiuni ipotecare pe unități individuale în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
2026286353484410458417––––––
2025344599601524535442625447406457445601
2024299391474466346373472413482458464599
2023235297354232295288390401335440529521
2022373394587372415351403422314306324322
2021439949521468530477557532490453433533
Mai multe date: operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri); operațiuni ipotecare pe terenuri

Operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri) în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri) în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20267291.0361.3051.0461.3091.146––––––
20258901.4991.6231.4331.3311.1941.6431.1531.0881.2521.2571.741
20248021.0121.2001.3169701.0281.2941.0531.2771.2831.2101.574
20236259771.0266768987871.0701.0939481.1751.4461.278
20229951.0901.5381.0511.1641.0031.1871.145912835915967
20211.2611.6101.2851.2331.8281.1701.4951.4141.1921.1371.2791.392

Operațiuni ipotecare pe terenuri în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Operațiuni ipotecare pe terenuri în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
2026443683821636851729––––––
20255469001.0229097967521.0187066827958121.140
2024503621726850624655822640795825746975
2023390680672444603499680692613735917757
2022622696951679749652784723598529591645
20218226617647651.298693938882702684846859

Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Operațiunile ipotecare sunt înscrieri în cartea funciară, inclusiv refinanțări și modificări, nu credite noi acordate de bănci.

Cât au crescut prețurile în Cluj-Napoca după inflație?

Între august 2021 și august 2026, prețul cerut pe metru pătrat în Cluj-Napoca a crescut cu 64%. În aceeași perioadă, prețurile de consum din România (IPC) au crescut cu 55%. Scăzând inflația, apartamentele s-au scumpit în termeni reali cu 6,0%.

La nivel național, în aceeași perioadă, schimbarea reală a fost de +1,1%, deci apartamentele din Cluj-Napoca s-au scumpit mai repede decât media țării.

Preț cerut ajustat cu inflația, în euro din 2012 în Cluj-Napoca (€/m², lunar)

202120222023202420252026
Preț cerut ajustat cu inflația, în euro din 2012 în Cluj-Napoca, €/m²
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20261.7881.7921.7831.7811.7861.7741.7491.7441.746–––
20251.6661.6801.6851.6961.7101.7161.7281.7241.7391.7531.7651.778
20241.4471.4591.4661.4841.5091.5201.5271.5431.5651.5921.6151.637
20231.3091.3111.3271.3471.3501.3531.3441.3571.3711.4291.4391.438
20221.2001.2331.2721.3011.3161.3051.3081.3011.3101.3181.3171.313
20211.0531.0561.0631.0671.0741.0761.0961.1091.1241.1401.1591.173

Surse: indicele Imobiliare.ro, INS (IPC) și BNR, prelucrare Minside. Prețurile sunt cerute în euro, inflația este cea a prețurilor de consum din România, iar seria ajustată arată prețul cerut în puterea de cumpărare din 2012.

Când e cel mai bun moment să cumperi în Cluj-Napoca?

În ultimii 5 ani (2021–2025), ianuarie a fost luna cu cele mai puține tranzacții în județul Cluj: în medie cu 35% sub o lună obișnuită, și cea mai slabă lună a anului în fiecare dintre cei 5 ani. Cele mai multe tranzacții au fost în martie, în medie cu 21% peste o lună obișnuită.

În 2025, de exemplu, în județul Cluj s-au tranzacționat 431 de unități individuale în ianuarie și 1.025 în martie: într-o lună liniștită concurezi cu mai puțini cumpărători, dar ai și mai puține locuințe de ales.

Tranzacții față de o lună obișnuită, media 2021–2025
2021–2025IanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
Față de o lună obișnuită−35%+1,5%+21%−6,2%−5,0%−18%+9,6%+4,2%+1,4%+8,7%+8,2%+9,4%

Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Sezonalitatea arată volumul tranzacțiilor, nu prețul la care s-au încheiat.

Se construiesc mai multe locuințe în județul Cluj?

În cele 12 luni până în iunie 2026, în județul Cluj s-au finalizat 3.967 de locuințe noi, cu 12% mai puține decât în cele 12 luni anterioare. Dintre ele, 1.965 (50%) în mediul urban.

În cele 12 luni până în iulie 2026, în județul Cluj s-au emis 1.227 de autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale, cu 3,1% mai puține decât în cele 12 luni anterioare. Ele acoperă 367.122 m² de suprafață utilă. Autorizațiile arată câte locuințe ar putea apărea în anii următori.

Raportat la piață, în județul Cluj s-au finalizat 44 de locuințe noi la fiecare 100 de unități individuale tranzacționate în aceleași 12 luni.

Locuințe finalizate în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Locuințe finalizate în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
2026177177179503503503––––––
2025129129131437437438175175175466466468
2024203203206376376380388388390543543543
2023196196196376376377592592593510510511
2022405405407433433434423423427739739739
2021300300303439439441399399400418418419

Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
202672641118881132123–––––
202567921141231278212310013211312586
20246510617512311690199119179947670
202398164125122208152127102109130145100
2022208221151197184194201227178113148164
2021144115188218179208212215157158205235
Mai multe date: locuințe finalizate în mediul urban; locuințe finalizate în mediul rural; autorizații de construire rezidențiale, urban; autorizații de construire rezidențiale, rural; suprafață utilă autorizată pentru locuințe

Locuințe finalizate în mediul urban în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Locuințe finalizate în mediul urban în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
2026727273287287287––––––
2025616162676767919191204204206
2024636364110110112175175176274274274
2023656565288288289180180181172172173
2022636365235235236777779320320320
2021177177179268268268120120121166166167

Locuințe finalizate în mediul rural în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Locuințe finalizate în mediul rural în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
2026105105106216216216––––––
2025686869370370371848484262262262
2024140140142266266268213213214269269269
2023131131131888888412412412338338338
2022342342342198198198346346348419419419
2021123123124171171173279279279252252252

Autorizații de construire rezidențiale, urban în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Autorizații de construire rezidențiale, urban în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
202618103142375441–––––
2025254638365421502947361911
202462137311824703033342415
2023156731383027403723283836
2022425252245565445829213140
2021543263324277695540395356

Autorizații de construire rezidențiale, rural în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Autorizații de construire rezidențiale, rural în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
202654548046447882–––––
20254246768773617371857710675
2024598513892986612989146605255
20238397948417812587658610210764
20221661699917312912915716914992117124
20219083125186137131143160117119152179

Suprafață utilă autorizată pentru locuințe în județul Cluj (m², lunar)

202120222023202420252026
Suprafață utilă autorizată pentru locuințe în județul Cluj, m²
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
202624.51712.04922.11523.51023.74360.59036.899–––––
202515.35934.33444.76631.11239.75128.67841.74725.82833.61529.79548.41426.047
202412.46320.78745.86535.55624.81640.47647.35842.66845.31524.84021.73153.244
202321.88948.09263.76826.52455.28954.51625.61328.10321.04035.66436.09432.846
202238.21642.85744.68434.35847.60852.82775.98858.19547.95018.06438.77067.617
202146.90536.97246.10643.90638.18244.12952.74462.53655.86745.59059.29973.349

Sursa: INS, prelucrare Minside. INS publică datele despre construcții cu întârziere, de aceea perioada lor diferă de cea a prețurilor și tranzacțiilor.

Câte cereri primește cadastrul în județul Cluj?

În cele 12 luni până în iunie 2026, ANCPI a primit în județul Cluj 95.730 de cereri de înregistrare a proprietăților, cu 0,9% mai multe decât în cele 12 luni anterioare.

În cele 12 luni până în iunie 2026, au fost depuse 146.637 de cereri de informații despre proprietăți, cu 4,8% mai puține decât în cele 12 luni anterioare.

În primele 6 luni din 2026, cererile de înregistrare au fost cu 0,6% mai puține decât în aceeași perioadă a anului trecut.

Cereri de înregistrare a proprietăților în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Cereri de înregistrare a proprietăților în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20264.8187.6799.0647.8108.6788.562––––––
20255.8288.3468.6007.9148.2937.8888.7536.8337.6858.8098.3438.696
20245.9807.8677.8758.3586.6206.4617.4676.4997.3468.7998.3129.579
20235.7277.6558.3726.3798.0326.3386.6407.1897.5817.9968.4478.506
20226.1078.5849.5687.4579.2877.0657.2917.0158.0097.7308.7518.981
20216.0737.5099.9778.4257.4228.1728.3357.9988.2787.5388.1078.087

Cereri de informații despre proprietăți în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Cereri de informații despre proprietăți în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20268.96911.94814.68311.13012.41412.121––––––
202511.22413.68814.18912.55313.10112.70414.08111.03213.00913.57912.41011.261
202411.57713.51114.15513.55411.80711.04812.84410.86713.70214.42613.43411.349
202311.67213.03915.02911.02414.85911.50111.65812.12412.50913.61413.94710.634
202211.77714.96916.45212.28115.23912.24112.90112.63313.66013.53914.57312.388
202112.70614.29316.49313.66413.57614.56713.62313.69814.28913.36413.23711.891
Mai multe date: cereri de recepție cadastrală; alte cereri la cadastru

Cereri de recepție cadastrală în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Cereri de recepție cadastrală în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
20262.0792.8253.0383.4692.5953.044––––––
20252.0442.9943.3562.7232.9892.6413.2563.5363.0673.4714.0576.245
20242.8272.7783.1333.7132.6443.3043.4153.0303.1523.5273.0872.610
20232.4442.9303.1192.6523.1922.8272.8082.6612.7723.0003.1402.940
20222.8033.7534.2223.6443.7583.8533.8903.2673.7343.6753.7723.019
20212.3213.4883.9193.8232.9453.6013.5193.4713.5793.6903.7843.930

Alte cereri la cadastru în județul Cluj (număr, lunar)

202120222023202420252026
Alte cereri la cadastru în județul Cluj, număr
AnIanFebMarAprMaiIunIulAugSepOctNoiDec
202698132186184147144––––––
202599171202192180198191143170216171168
2024119178178238154184205151163188160183
2023144134178116209163167153155174204175
20220000000145101145139
2021000000000000

Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Orice vânzare, ipotecă sau construcție nouă trece prin cadastru, așa că cererile arată cât de activă e piața.

Cum stă Cluj-Napoca față de alte orașe mari?

Între cele 10 orașe mari, Cluj-Napoca are cel mai mare preț cerut, cei mai mulți ani de muncă pentru 2 camere și locul 5 din 10 la evoluția tranzacțiilor pe 12 luni.

Comparație între marile orașe
OrașPreț cerutÎntr-un anAni de salariu, 55 m²Tranzacții, 12 luni
România2.019 €/m²+6,0%8,7153.232 (−7,8%)
București2.312 €/m²+8,8%7,445.957 (−5,2%)
Cluj-Napoca3.316 €/m²+5,2%11,49.051 (−11%)
Timișoara1.984 €/m²+8,2%7,610.039 (−2,6%)
Iași2.000 €/m²+6,7%8,76.687 (−13%)
Brașov2.309 €/m²+4,5%10,17.563 (−16%)
Sibiu2.034 €/m²+7,4%7,92.548 (+5,0%)
Constanța2.020 €/m²+6,4%9,78.000 (−23%)
Oradea1.885 €/m²+4,7%9,52.872 (−6,7%)
Craiova2.142 €/m²+4,6%10,02.440 (−13%)
Ploiești1.420 €/m²+7,7%6,42.817 (−19%)

Surse: Imobiliare.ro, INS și ANCPI, prelucrare Minside. Prețul cerut este măsurat în reședința de județ, salariile și tranzacțiile în tot județul (București este municipiu).

Întrebări frecvente

Cât costă metrul pătrat în Cluj-Napoca?

În septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru un apartament în Cluj-Napoca a fost de 3.316 €/m²: 3.500 €/m² la apartamentele noi și 3.301 €/m² la cele vechi. Sunt prețuri cerute în anunțuri, după indicele Imobiliare.ro, nu prețuri de vânzare finale.

Cresc sau scad prețurile apartamentelor în Cluj-Napoca?

Cresc: în septembrie 2026, prețul cerut a fost cu 5,2% mai mare decât în septembrie 2025, iar față de septembrie 2021 este cu 62% mai mare.

Câte apartamente se vând în județul Cluj?

În cele 12 luni până în iunie 2026, ANCPI a înregistrat 9.051 de unități individuale tranzacționate în județul Cluj, cu 11% mai puține decât în cele 12 luni anterioare. Unitățile individuale sunt în principal apartamente.

Câți ani trebuie să muncești pentru un apartament în Cluj-Napoca?

La prețurile cerute din iulie 2026, un apartament cu 2 camere (55 m²) în Cluj-Napoca costă 11,4 ani din salariul mediu net, pus deoparte integral, iar o garsonieră de 35 m², 7,3 ani.

De unde vin datele și cât de des se actualizează?

Prețurile cerute vin din indicele Imobiliare.ro, tranzacțiile, ipotecile și cererile de la ANCPI, salariile, construcțiile și inflația de la INS. Pagina se actualizează automat de fiecare dată când sursele publică date noi, de obicei lunar. Fiecare cifră are lângă ea luna la care se referă.

Vezi toate seriile

În Data studio poți compara orice indicator pentru orice județ, pe 3–20 de ani, și poți întreba AI Analyst ce înseamnă. Gratuit, fără cont.