Piața imobiliară din Ploiești
Prețuri cerute în Ploiești, tranzacții și ipoteci în județul Prahova, accesibilitate și construcții, din datele oficiale, actualizate lunar.
Date actualizate: prețuri până în septembrie 2026, tranzacții până în iunie 2026.
Pe scurt
- Preț cerut: 1.420 €/m² în Ploiești în septembrie 2026, +7,7% într-un an (Imobiliare.ro)
- Tranzacții: 1.275 de unități individuale tranzacționate în județul Prahova în primele 6 luni din 2026, −23% față de 2025 (ANCPI)
- Ani de muncă: 6,4 ani de salariu mediu net pentru un apartament de 55 m² în Ploiești (Imobiliare.ro, INS)
- Locuințe noi: 995 de locuințe finalizate în județul Prahova în ultimele 12 luni, −14% față de anul anterior (INS)
Cât costă un apartament în Ploiești?
În septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru apartamentele din Ploiești a fost de 1.420 €/m², cu 0,5% mai mare decât în luna anterioară și cu 7,7% mai mare decât în septembrie 2025. Față de septembrie 2021 (987 €/m²), prețul cerut este cu 44% mai mare. Este cel mai mare nivel de când există indicele Imobiliare.ro (iulie 2012).
Apartamentele noi se cer cu 1.420 €/m² (+7,7% într-un an), iar cele vechi cu 1.420 €/m² (+7,7%).
Ploiești este cel mai ieftin dintre cele 10 orașe mari urmărite de Minside, cu 30% sub media națională de 2.019 €/m².
Pentru un apartament de 55 m², prețul cerut ajunge la 78.100 €, cu 5.555 € mai mult decât acum un an.
Preț mediu cerut în Ploiești (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.356 | 1.355 | 1.361 | 1.382 | 1.400 | 1.413 | 1.400 | 1.413 | 1.420 | – | – | – |
| 2025 | 1.186 | 1.200 | 1.220 | 1.237 | 1.257 | 1.279 | 1.288 | 1.306 | 1.319 | 1.323 | 1.333 | 1.345 |
| 2024 | 1.098 | 1.100 | 1.107 | 1.114 | 1.124 | 1.131 | 1.131 | 1.140 | 1.146 | 1.152 | 1.166 | 1.174 |
| 2023 | 1.071 | 1.070 | 1.071 | 1.072 | 1.066 | 1.066 | 1.067 | 1.068 | 1.071 | 1.068 | 1.068 | 1.087 |
| 2022 | 1.016 | 1.020 | 1.020 | 1.024 | 1.025 | 1.037 | 1.037 | 1.040 | 1.048 | 1.053 | 1.065 | 1.059 |
| 2021 | 936 | 957 | 955 | 964 | 974 | 981 | 986 | 987 | 987 | 988 | 1.000 | 1.000 |
Mai multe date: preț cerut, apartamente noi; preț cerut, apartamente vechi
Preț cerut, apartamente noi în Ploiești (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.356 | 1.355 | 1.361 | 1.382 | 1.400 | 1.413 | 1.400 | 1.413 | 1.420 | – | – | – |
| 2025 | 1.186 | 1.200 | 1.220 | 1.237 | 1.257 | 1.279 | 1.288 | 1.306 | 1.319 | 1.323 | 1.333 | 1.345 |
| 2024 | 1.098 | 1.100 | 1.107 | 1.114 | 1.124 | 1.131 | 1.131 | 1.140 | 1.146 | 1.152 | 1.166 | 1.174 |
| 2023 | 1.071 | 1.070 | 1.071 | 1.072 | 1.066 | 1.066 | 1.067 | 1.068 | 1.071 | 1.068 | 1.068 | 1.087 |
| 2022 | 1.016 | 1.020 | 1.020 | 1.024 | 1.025 | 1.037 | 1.037 | 1.040 | 1.048 | 1.053 | 1.065 | 1.059 |
| 2021 | 936 | 957 | 955 | 964 | 974 | 981 | 986 | 987 | 987 | 988 | 1.000 | 1.000 |
Preț cerut, apartamente vechi în Ploiești (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.356 | 1.355 | 1.361 | 1.382 | 1.400 | 1.413 | 1.400 | 1.413 | 1.420 | – | – | – |
| 2025 | 1.186 | 1.200 | 1.220 | 1.237 | 1.257 | 1.279 | 1.288 | 1.306 | 1.319 | 1.323 | 1.333 | 1.345 |
| 2024 | 1.098 | 1.100 | 1.107 | 1.114 | 1.124 | 1.131 | 1.131 | 1.140 | 1.146 | 1.152 | 1.166 | 1.174 |
| 2023 | 1.071 | 1.070 | 1.071 | 1.072 | 1.066 | 1.066 | 1.067 | 1.068 | 1.071 | 1.068 | 1.068 | 1.087 |
| 2022 | 1.016 | 1.020 | 1.020 | 1.024 | 1.025 | 1.037 | 1.037 | 1.040 | 1.048 | 1.053 | 1.065 | 1.059 |
| 2021 | 936 | 957 | 955 | 964 | 974 | 981 | 986 | 987 | 987 | 988 | 1.000 | 1.000 |
Sursa: indicele Imobiliare.ro (prețuri cerute în anunțuri), prelucrare Minside. Prețurile sunt cerute în anunțuri, nu prețuri de vânzare finale.
Se vând mai multe locuințe în județul Prahova decât anul trecut?
În iunie 2026, în județul Prahova s-au tranzacționat 299 de unități individuale, cu 9,9% mai puține decât în iunie 2025. În primele 6 luni din 2026 au fost 1.275, cu 23% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025 (1.666). Pe ultimele 12 luni, totalul este de 2.817, cu 19% sub cele 12 luni anterioare.
Cu tot cu terenurile, ANCPI a înregistrat 14.711 tranzacții în județul Prahova în cele 12 luni până în iunie 2026 (−11% față de cele 12 luni anterioare), dintre care 11.894 de terenuri (9.001 în intravilan). Unitățile individuale, în principal apartamente, au fost 19% din toate proprietățile tranzacționate.
Unități individuale tranzacționate în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 102 | 137 | 250 | 211 | 276 | 299 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 182 | 302 | 364 | 219 | 267 | 332 | 345 | 251 | 233 | 261 | 232 | 220 |
| 2024 | 186 | 234 | 319 | 320 | 214 | 223 | 246 | 218 | 317 | 444 | 346 | 225 |
| 2023 | 267 | 284 | 382 | 279 | 320 | 232 | 279 | 307 | 310 | 357 | 367 | 332 |
| 2022 | 214 | 277 | 355 | 247 | 273 | 223 | 257 | 259 | 274 | 261 | 259 | 300 |
| 2021 | 246 | 305 | 398 | 310 | 285 | 317 | 395 | 329 | 266 | 297 | 307 | 303 |
Mai multe date: tranzacții, total (locuințe și terenuri); terenuri tranzacționate; terenuri tranzacționate în intravilan; terenuri tranzacționate în extravilan
Tranzacții, total (locuințe și terenuri) în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 458 | 675 | 1.221 | 1.184 | 1.236 | 1.565 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 816 | 1.342 | 1.635 | 1.187 | 1.496 | 1.545 | 1.537 | 1.254 | 1.476 | 1.596 | 1.303 | 1.206 |
| 2024 | 803 | 1.131 | 1.395 | 1.617 | 1.024 | 1.217 | 1.271 | 1.057 | 1.314 | 2.026 | 1.639 | 1.110 |
| 2023 | 1.007 | 1.387 | 1.782 | 1.342 | 1.663 | 1.259 | 1.330 | 1.492 | 1.469 | 1.577 | 1.712 | 1.491 |
| 2022 | 1.024 | 1.479 | 1.772 | 1.149 | 1.634 | 1.241 | 1.355 | 1.225 | 1.320 | 1.570 | 1.461 | 1.400 |
| 2021 | 1.244 | 1.451 | 1.767 | 1.454 | 1.267 | 1.487 | 1.643 | 1.644 | 1.216 | 1.539 | 1.529 | 1.696 |
Terenuri tranzacționate în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 356 | 538 | 971 | 973 | 960 | 1.266 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 634 | 1.040 | 1.271 | 968 | 1.229 | 1.213 | 1.192 | 1.003 | 1.243 | 1.335 | 1.071 | 986 |
| 2024 | 617 | 897 | 1.076 | 1.297 | 810 | 994 | 1.025 | 839 | 997 | 1.582 | 1.293 | 885 |
| 2023 | 740 | 1.103 | 1.400 | 1.063 | 1.343 | 1.027 | 1.051 | 1.185 | 1.159 | 1.220 | 1.345 | 1.159 |
| 2022 | 810 | 1.202 | 1.417 | 902 | 1.361 | 1.018 | 1.098 | 966 | 1.046 | 1.309 | 1.202 | 1.100 |
| 2021 | 998 | 1.146 | 1.369 | 1.144 | 982 | 1.170 | 1.248 | 1.315 | 950 | 1.242 | 1.222 | 1.393 |
Terenuri tranzacționate în intravilan în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 266 | 414 | 757 | 685 | 720 | 880 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 519 | 840 | 978 | 761 | 869 | 931 | 994 | 780 | 902 | 1.034 | 845 | 724 |
| 2024 | 527 | 690 | 842 | 1.030 | 680 | 787 | 840 | 701 | 818 | 1.337 | 1.055 | 697 |
| 2023 | 582 | 849 | 1.072 | 883 | 1.085 | 813 | 863 | 982 | 917 | 963 | 1.053 | 908 |
| 2022 | 629 | 942 | 1.093 | 685 | 956 | 730 | 893 | 780 | 828 | 1.012 | 897 | 892 |
| 2021 | 849 | 1.016 | 1.198 | 1.019 | 878 | 1.062 | 1.091 | 1.075 | 822 | 975 | 971 | 1.045 |
Terenuri tranzacționate în extravilan în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 90 | 124 | 214 | 288 | 240 | 386 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 115 | 200 | 293 | 207 | 360 | 282 | 198 | 223 | 341 | 301 | 226 | 262 |
| 2024 | 90 | 207 | 234 | 267 | 130 | 207 | 185 | 138 | 179 | 245 | 238 | 188 |
| 2023 | 158 | 254 | 328 | 180 | 258 | 214 | 188 | 203 | 242 | 257 | 292 | 251 |
| 2022 | 181 | 260 | 324 | 217 | 405 | 288 | 205 | 186 | 218 | 297 | 305 | 208 |
| 2021 | 149 | 130 | 171 | 125 | 104 | 108 | 157 | 240 | 128 | 267 | 251 | 348 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Unitățile individuale sunt locuințele cu acces separat din blocuri, în principal apartamente.
Câți ani de muncă costă un apartament în Ploiești?
În iulie 2026, un metru pătrat de apartament în Ploiești costa, la prețul cerut, 1,39 salarii medii nete. Cu tot salariul net pus deoparte, fără nicio altă cheltuială, o garsonieră de 35 m² s-ar plăti în 4,1 ani, un apartament cu 2 camere (55 m²) în 6,4 ani, iar unul cu 3 camere (70 m²) în 8,1 ani.
La apartamentele noi, metrul pătrat costă 1,39 salarii, iar la cele vechi 1,39.
În iulie 2021, același metru pătrat costa 1,52 salarii: salariile au crescut mai repede decât prețurile, deci locuințele au devenit mai accesibile.
Salariul mediu net în județul Prahova a fost de 1.009 € în iulie 2026, cu 1,3% mai mare decât acum un an.
Salarii medii nete pentru un m² în Ploiești (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,39 | 1,39 | 1,29 | 1,34 | 1,41 | 1,41 | 1,39 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1,23 | 1,25 | 1,19 | 1,22 | 1,27 | 1,29 | 1,29 | 1,34 | 1,35 | 1,34 | 1,33 | 1,31 |
| 2024 | 1,24 | 1,18 | 1,15 | 1,17 | 1,19 | 1,19 | 1,16 | 1,22 | 1,21 | 1,21 | 1,21 | 1,17 |
| 2023 | 1,37 | 1,37 | 1,25 | 1,26 | 1,27 | 1,25 | 1,25 | 1,27 | 1,24 | 1,22 | 1,20 | 1,15 |
| 2022 | 1,53 | 1,49 | 1,44 | 1,45 | 1,46 | 1,47 | 1,49 | 1,47 | 1,41 | 1,46 | 1,44 | 1,29 |
| 2021 | 1,47 | 1,48 | 1,44 | 1,45 | 1,52 | 1,49 | 1,52 | 1,53 | 1,46 | 1,50 | 1,50 | 1,39 |
Salariul mediu net în județul Prahova (€, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 979 | 972 | 1.058 | 1.034 | 995 | 1.001 | 1.009 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 963 | 960 | 1.027 | 1.014 | 991 | 988 | 995 | 975 | 979 | 988 | 999 | 1.029 |
| 2024 | 886 | 934 | 959 | 952 | 945 | 952 | 971 | 931 | 948 | 949 | 961 | 1.002 |
| 2023 | 780 | 782 | 854 | 850 | 843 | 850 | 852 | 844 | 867 | 878 | 887 | 949 |
| 2022 | 666 | 684 | 708 | 708 | 704 | 705 | 698 | 705 | 745 | 722 | 742 | 821 |
| 2021 | 638 | 648 | 663 | 664 | 641 | 656 | 648 | 644 | 675 | 660 | 668 | 721 |
Mai multe date: salarii medii nete pentru un m², apartamente noi; salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi
Salarii medii nete pentru un m², apartamente noi în Ploiești (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,39 | 1,39 | 1,29 | 1,34 | 1,41 | 1,41 | 1,39 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1,23 | 1,25 | 1,19 | 1,22 | 1,27 | 1,29 | 1,29 | 1,34 | 1,35 | 1,34 | 1,33 | 1,31 |
| 2024 | 1,24 | 1,18 | 1,15 | 1,17 | 1,19 | 1,19 | 1,16 | 1,22 | 1,21 | 1,21 | 1,21 | 1,17 |
| 2023 | 1,37 | 1,37 | 1,25 | 1,26 | 1,27 | 1,25 | 1,25 | 1,27 | 1,24 | 1,22 | 1,20 | 1,15 |
| 2022 | 1,53 | 1,49 | 1,44 | 1,45 | 1,46 | 1,47 | 1,49 | 1,47 | 1,41 | 1,46 | 1,44 | 1,29 |
| 2021 | 1,47 | 1,48 | 1,44 | 1,45 | 1,52 | 1,49 | 1,52 | 1,53 | 1,46 | 1,50 | 1,50 | 1,39 |
Salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi în Ploiești (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,39 | 1,39 | 1,29 | 1,34 | 1,41 | 1,41 | 1,39 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1,23 | 1,25 | 1,19 | 1,22 | 1,27 | 1,29 | 1,29 | 1,34 | 1,35 | 1,34 | 1,33 | 1,31 |
| 2024 | 1,24 | 1,18 | 1,15 | 1,17 | 1,19 | 1,19 | 1,16 | 1,22 | 1,21 | 1,21 | 1,21 | 1,17 |
| 2023 | 1,37 | 1,37 | 1,25 | 1,26 | 1,27 | 1,25 | 1,25 | 1,27 | 1,24 | 1,22 | 1,20 | 1,15 |
| 2022 | 1,53 | 1,49 | 1,44 | 1,45 | 1,46 | 1,47 | 1,49 | 1,47 | 1,41 | 1,46 | 1,44 | 1,29 |
| 2021 | 1,47 | 1,48 | 1,44 | 1,45 | 1,52 | 1,49 | 1,52 | 1,53 | 1,46 | 1,50 | 1,50 | 1,39 |
Surse: indicele Imobiliare.ro (preț cerut) și INS (salariul mediu net, în euro), prelucrare Minside.
Te gândești la un credit ipotecar?
Minside analizează ofertele băncilor pentru situația ta și te pune în legătură cu un broker care te însoțește până la semnare. Gratuit.
Câte ipoteci pe locuințe se înregistrează în județul Prahova?
În iunie 2026, ANCPI a înregistrat în județul Prahova 148 de operațiuni ipotecare pe unități individuale, cu 15% mai multe decât în iunie 2025. În primele 6 luni din 2026 au fost 898, cu 2,9% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025 (925). Pe ultimele 12 luni, totalul este de 1.945, cu 4,4% peste cele 12 luni anterioare.
Cu tot cu terenurile, au fost 15.058 de operațiuni ipotecare în cele 12 luni până în iunie 2026 (+75% față de cele 12 luni anterioare).
La fiecare 100 de unități individuale tranzacționate în județul Prahova în ultimele 12 luni, ANCPI a înregistrat 69 de operațiuni ipotecare pe unități individuale.
Operațiuni ipotecare pe unități individuale în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 109 | 113 | 255 | 119 | 154 | 148 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 93 | 157 | 223 | 176 | 147 | 129 | 197 | 111 | 144 | 197 | 133 | 265 |
| 2024 | 137 | 122 | 124 | 166 | 102 | 145 | 129 | 120 | 184 | 182 | 169 | 154 |
| 2023 | 201 | 98 | 181 | 96 | 125 | 130 | 126 | 143 | 134 | 155 | 161 | 143 |
| 2022 | 104 | 118 | 141 | 227 | 154 | 124 | 138 | 106 | 121 | 106 | 98 | 145 |
| 2021 | 118 | 115 | 132 | 155 | 136 | 142 | 179 | 154 | 125 | 227 | 274 | 130 |
Mai multe date: operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri); operațiuni ipotecare pe terenuri
Operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri) în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 400 | 324 | 2.304 | 640 | 701 | 1.088 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 283 | 558 | 872 | 813 | 560 | 793 | 1.274 | 999 | 2.527 | 1.132 | 796 | 2.873 |
| 2024 | 544 | 838 | 571 | 1.351 | 443 | 722 | 684 | 985 | 841 | 873 | 750 | 574 |
| 2023 | 825 | 746 | 971 | 737 | 664 | 444 | 746 | 499 | 466 | 516 | 612 | 794 |
| 2022 | 543 | 375 | 658 | 570 | 491 | 449 | 489 | 381 | 560 | 437 | 334 | 664 |
| 2021 | 460 | 489 | 524 | 557 | 504 | 471 | 494 | 508 | 669 | 1.067 | 1.818 | 1.080 |
Operațiuni ipotecare pe terenuri în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 291 | 211 | 2.049 | 521 | 547 | 940 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 190 | 401 | 649 | 637 | 413 | 664 | 1.077 | 888 | 2.383 | 935 | 663 | 2.608 |
| 2024 | 407 | 716 | 447 | 1.185 | 341 | 577 | 555 | 865 | 657 | 691 | 581 | 420 |
| 2023 | 624 | 648 | 790 | 641 | 539 | 314 | 620 | 356 | 332 | 361 | 451 | 651 |
| 2022 | 439 | 257 | 517 | 343 | 337 | 325 | 351 | 275 | 439 | 331 | 236 | 519 |
| 2021 | 342 | 374 | 392 | 402 | 368 | 329 | 315 | 354 | 544 | 840 | 1.544 | 950 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Operațiunile ipotecare sunt înscrieri în cartea funciară, inclusiv refinanțări și modificări, nu credite noi acordate de bănci.
Cât au crescut prețurile în Ploiești după inflație?
Între august 2021 și august 2026, prețul cerut pe metru pătrat în Ploiești a crescut cu 43%. În aceeași perioadă, prețurile de consum din România (IPC) au crescut cu 55%. Scăzând inflația, apartamentele s-au ieftinit în termeni reali cu 7,5%.
La nivel național, în aceeași perioadă, schimbarea reală a fost de +1,1%, deci apartamentele din Ploiești s-au scumpit mai încet decât media țării.
Preț cerut ajustat cu inflația, în euro din 2012 în Ploiești (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 745 | 742 | 735 | 742 | 752 | 757 | 741 | 744 | 748 | – | – | – |
| 2025 | 659 | 664 | 670 | 677 | 688 | 698 | 707 | 718 | 728 | 730 | 734 | 739 |
| 2024 | 612 | 611 | 613 | 617 | 624 | 626 | 626 | 633 | 636 | 641 | 649 | 652 |
| 2023 | 581 | 582 | 587 | 587 | 582 | 580 | 579 | 583 | 585 | 601 | 599 | 609 |
| 2022 | 552 | 555 | 556 | 557 | 557 | 561 | 562 | 563 | 569 | 573 | 578 | 575 |
| 2021 | 533 | 543 | 538 | 541 | 543 | 540 | 540 | 542 | 540 | 541 | 546 | 544 |
Surse: indicele Imobiliare.ro, INS (IPC) și BNR, prelucrare Minside. Prețurile sunt cerute în euro, inflația este cea a prețurilor de consum din România, iar seria ajustată arată prețul cerut în puterea de cumpărare din 2012.
Când e cel mai bun moment să cumperi în Ploiești?
În ultimii 5 ani (2021–2025), ianuarie a fost luna cu cele mai puține tranzacții în județul Prahova: în medie cu 24% sub o lună obișnuită, și cea mai slabă lună a anului în 4 din 5 ani. Cele mai multe tranzacții au fost în martie, în medie cu 27% peste o lună obișnuită.
În 2025, de exemplu, în județul Prahova s-au tranzacționat 182 de unități individuale în ianuarie și 364 în martie: într-o lună liniștită concurezi cu mai puțini cumpărători, dar ai și mai puține locuințe de ales.
| 2021–2025 | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Față de o lună obișnuită | −24% | −1,7% | +27% | −3,9% | −5,1% | −6,9% | +6,3% | −5,1% | −1,9% | +14% | +5,3% | −3,8% |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Sezonalitatea arată volumul tranzacțiilor, nu prețul la care s-au încheiat.
Se construiesc mai multe locuințe în județul Prahova?
În cele 12 luni până în iunie 2026, în județul Prahova s-au finalizat 995 de locuințe noi, cu 14% mai puține decât în cele 12 luni anterioare. Dintre ele, 320 (32%) în mediul urban.
În cele 12 luni până în iulie 2026, în județul Prahova s-au emis 1.283 de autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale, cu 8,8% mai multe decât în cele 12 luni anterioare. Ele acoperă 202.718 m² de suprafață utilă. Autorizațiile arată câte locuințe ar putea apărea în anii următori.
Raportat la piață, în județul Prahova s-au finalizat 35 de locuințe noi la fiecare 100 de unități individuale tranzacționate în aceleași 12 luni.
Locuințe finalizate în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 79 | 79 | 81 | 71 | 71 | 72 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 83 | 83 | 84 | 94 | 94 | 95 | 82 | 82 | 83 | 98 | 98 | 99 |
| 2024 | 102 | 102 | 105 | 80 | 80 | 84 | 71 | 71 | 73 | 137 | 137 | 138 |
| 2023 | 77 | 77 | 77 | 94 | 94 | 95 | 115 | 115 | 117 | 101 | 101 | 103 |
| 2022 | 89 | 89 | 91 | 95 | 95 | 97 | 111 | 111 | 113 | 88 | 88 | 92 |
| 2021 | 83 | 83 | 84 | 90 | 90 | 92 | 93 | 93 | 95 | 87 | 87 | 91 |
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 73 | 96 | 118 | 106 | 106 | 117 | 109 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 48 | 67 | 119 | 127 | 98 | 140 | 109 | 134 | 107 | 128 | 102 | 87 |
| 2024 | 52 | 88 | 87 | 177 | 137 | 98 | 131 | 104 | 102 | 110 | 88 | 67 |
| 2023 | 63 | 75 | 111 | 107 | 103 | 93 | 98 | 115 | 90 | 106 | 85 | 103 |
| 2022 | 72 | 131 | 182 | 144 | 127 | 145 | 124 | 150 | 117 | 105 | 97 | 108 |
| 2021 | 89 | 115 | 178 | 164 | 173 | 141 | 156 | 140 | 140 | 154 | 168 | 128 |
Mai multe date: locuințe finalizate în mediul urban; locuințe finalizate în mediul rural; autorizații de construire rezidențiale, urban; autorizații de construire rezidențiale, rural; suprafață utilă autorizată pentru locuințe
Locuințe finalizate în mediul urban în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 27 | 27 | 27 | 17 | 17 | 18 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 20 | 20 | 20 | 21 | 21 | 22 | 18 | 18 | 18 | 44 | 44 | 45 |
| 2024 | 21 | 21 | 23 | 22 | 22 | 24 | 21 | 21 | 22 | 44 | 44 | 44 |
| 2023 | 16 | 16 | 16 | 23 | 23 | 24 | 35 | 35 | 35 | 37 | 37 | 37 |
| 2022 | 14 | 14 | 16 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 31 | 31 | 33 |
| 2021 | 24 | 24 | 25 | 28 | 28 | 28 | 26 | 26 | 27 | 21 | 21 | 23 |
Locuințe finalizate în mediul rural în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 52 | 52 | 54 | 54 | 54 | 54 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 63 | 63 | 64 | 73 | 73 | 73 | 64 | 64 | 65 | 54 | 54 | 54 |
| 2024 | 81 | 81 | 82 | 58 | 58 | 60 | 50 | 50 | 51 | 93 | 93 | 94 |
| 2023 | 61 | 61 | 61 | 71 | 71 | 71 | 80 | 80 | 82 | 64 | 64 | 66 |
| 2022 | 75 | 75 | 75 | 69 | 69 | 71 | 85 | 85 | 87 | 57 | 57 | 59 |
| 2021 | 59 | 59 | 59 | 62 | 62 | 64 | 67 | 67 | 68 | 66 | 66 | 68 |
Autorizații de construire rezidențiale, urban în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 11 | 16 | 14 | 29 | 19 | 27 | 25 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 7 | 25 | 29 | 33 | 32 | 41 | 29 | 32 | 23 | 33 | 27 | 20 |
| 2024 | 12 | 27 | 23 | 44 | 57 | 30 | 51 | 31 | 29 | 29 | 22 | 24 |
| 2023 | 17 | 16 | 46 | 33 | 34 | 25 | 30 | 44 | 29 | 24 | 23 | 26 |
| 2022 | 25 | 30 | 53 | 32 | 32 | 42 | 37 | 49 | 24 | 29 | 30 | 26 |
| 2021 | 28 | 23 | 43 | 36 | 36 | 46 | 50 | 37 | 32 | 36 | 38 | 16 |
Autorizații de construire rezidențiale, rural în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 62 | 80 | 104 | 77 | 87 | 90 | 84 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 41 | 42 | 90 | 94 | 66 | 99 | 80 | 102 | 84 | 95 | 75 | 67 |
| 2024 | 40 | 61 | 64 | 133 | 80 | 68 | 80 | 73 | 73 | 81 | 66 | 43 |
| 2023 | 46 | 59 | 65 | 74 | 69 | 68 | 68 | 71 | 61 | 82 | 62 | 77 |
| 2022 | 47 | 101 | 129 | 112 | 95 | 103 | 87 | 101 | 93 | 76 | 67 | 82 |
| 2021 | 61 | 92 | 135 | 128 | 137 | 95 | 106 | 103 | 108 | 118 | 130 | 112 |
Suprafață utilă autorizată pentru locuințe în județul Prahova (m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 11.650 | 13.609 | 16.198 | 16.117 | 17.225 | 17.135 | 17.098 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 9.102 | 12.484 | 19.039 | 23.652 | 18.128 | 23.606 | 18.243 | 26.051 | 16.224 | 23.074 | 16.137 | 12.200 |
| 2024 | 8.655 | 16.897 | 13.000 | 25.533 | 18.652 | 17.684 | 38.340 | 15.841 | 17.728 | 16.691 | 12.266 | 9.699 |
| 2023 | 13.691 | 12.003 | 23.239 | 17.410 | 17.058 | 13.642 | 15.759 | 17.418 | 15.367 | 15.249 | 12.018 | 16.374 |
| 2022 | 9.508 | 19.346 | 25.341 | 22.786 | 21.366 | 21.420 | 18.228 | 24.587 | 19.747 | 17.117 | 15.815 | 19.407 |
| 2021 | 12.719 | 16.651 | 35.205 | 22.671 | 26.478 | 28.780 | 21.460 | 23.501 | 25.764 | 22.148 | 23.043 | 20.366 |
Sursa: INS, prelucrare Minside. INS publică datele despre construcții cu întârziere, de aceea perioada lor diferă de cea a prețurilor și tranzacțiilor.
Câte cereri primește cadastrul în județul Prahova?
În cele 12 luni până în iunie 2026, ANCPI a primit în județul Prahova 71.240 de cereri de înregistrare a proprietăților, cu 11% mai multe decât în cele 12 luni anterioare.
În cele 12 luni până în iunie 2026, au fost depuse 92.362 de cereri de informații despre proprietăți, cu 6,2% mai puține decât în cele 12 luni anterioare.
În primele 6 luni din 2026, cererile de înregistrare au fost cu 20% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut.
Cereri de înregistrare a proprietăților în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 3.834 | 5.577 | 6.436 | 6.494 | 6.949 | 7.303 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 3.658 | 5.483 | 5.280 | 4.947 | 5.485 | 5.579 | 5.845 | 5.040 | 5.576 | 6.855 | 5.924 | 5.407 |
| 2024 | 3.896 | 5.121 | 5.191 | 6.846 | 4.628 | 4.698 | 5.391 | 5.681 | 5.204 | 6.307 | 6.084 | 5.290 |
| 2023 | 3.442 | 4.624 | 5.111 | 4.240 | 5.562 | 4.646 | 4.308 | 4.841 | 5.185 | 5.440 | 5.500 | 5.030 |
| 2022 | 3.673 | 4.536 | 5.652 | 4.104 | 4.943 | 4.017 | 4.467 | 4.294 | 4.323 | 4.712 | 5.168 | 4.802 |
| 2021 | 3.156 | 3.882 | 4.835 | 4.232 | 4.512 | 4.485 | 4.508 | 4.480 | 5.114 | 4.945 | 4.890 | 5.594 |
Cereri de informații despre proprietăți în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 5.201 | 7.493 | 8.537 | 7.585 | 9.030 | 8.156 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 6.829 | 8.567 | 8.825 | 8.257 | 7.695 | 7.960 | 7.955 | 7.379 | 8.284 | 8.690 | 7.339 | 6.713 |
| 2024 | 7.984 | 9.353 | 10.585 | 10.049 | 8.462 | 6.632 | 8.484 | 7.864 | 8.951 | 9.533 | 8.752 | 6.714 |
| 2023 | 8.284 | 9.446 | 10.366 | 7.700 | 10.281 | 7.641 | 8.078 | 7.934 | 8.267 | 9.311 | 8.923 | 6.992 |
| 2022 | 7.140 | 12.437 | 10.882 | 7.796 | 10.945 | 8.183 | 8.178 | 9.003 | 8.605 | 8.642 | 8.893 | 7.848 |
| 2021 | 7.199 | 8.135 | 10.239 | 8.640 | 7.502 | 7.647 | 8.089 | 9.878 | 10.559 | 8.387 | 9.120 | 8.734 |
Mai multe date: cereri de recepție cadastrală; alte cereri la cadastru
Cereri de recepție cadastrală în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 2.121 | 2.606 | 2.662 | 2.430 | 2.207 | 2.139 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.692 | 2.089 | 2.624 | 2.223 | 2.502 | 2.347 | 2.613 | 2.216 | 2.829 | 2.406 | 2.402 | 2.040 |
| 2024 | 2.026 | 2.340 | 2.383 | 2.921 | 2.489 | 2.366 | 2.556 | 2.131 | 2.254 | 2.541 | 2.281 | 1.993 |
| 2023 | 1.916 | 2.285 | 2.649 | 2.422 | 2.885 | 2.661 | 2.405 | 2.506 | 2.476 | 3.763 | 2.921 | 2.208 |
| 2022 | 2.087 | 2.708 | 4.487 | 2.631 | 3.690 | 3.012 | 2.799 | 2.577 | 2.752 | 2.797 | 2.765 | 2.618 |
| 2021 | 1.950 | 2.331 | 2.893 | 2.629 | 2.583 | 2.725 | 2.927 | 2.612 | 2.541 | 2.577 | 2.688 | 2.596 |
Alte cereri la cadastru în județul Prahova (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2024 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2023 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 2022 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Orice vânzare, ipotecă sau construcție nouă trece prin cadastru, așa că cererile arată cât de activă e piața.
Cum stă Ploiești față de alte orașe mari?
Între cele 10 orașe mari, Ploiești are cel mai mic preț cerut, cei mai puțini ani de muncă pentru 2 camere și locul 9 din 10 la evoluția tranzacțiilor pe 12 luni.
| Oraș | Preț cerut | Într-un an | Ani de salariu, 55 m² | Tranzacții, 12 luni |
|---|---|---|---|---|
| România | 2.019 €/m² | +6,0% | 8,7 | 153.232 (−7,8%) |
| București | 2.312 €/m² | +8,8% | 7,4 | 45.957 (−5,2%) |
| Cluj-Napoca | 3.316 €/m² | +5,2% | 11,4 | 9.051 (−11%) |
| Timișoara | 1.984 €/m² | +8,2% | 7,6 | 10.039 (−2,6%) |
| Iași | 2.000 €/m² | +6,7% | 8,7 | 6.687 (−13%) |
| Brașov | 2.309 €/m² | +4,5% | 10,1 | 7.563 (−16%) |
| Sibiu | 2.034 €/m² | +7,4% | 7,9 | 2.548 (+5,0%) |
| Constanța | 2.020 €/m² | +6,4% | 9,7 | 8.000 (−23%) |
| Oradea | 1.885 €/m² | +4,7% | 9,5 | 2.872 (−6,7%) |
| Craiova | 2.142 €/m² | +4,6% | 10,0 | 2.440 (−13%) |
| Ploiești | 1.420 €/m² | +7,7% | 6,4 | 2.817 (−19%) |
Surse: Imobiliare.ro, INS și ANCPI, prelucrare Minside. Prețul cerut este măsurat în reședința de județ, salariile și tranzacțiile în tot județul (București este municipiu).
Întrebări frecvente
Cât costă metrul pătrat în Ploiești?
În septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru un apartament în Ploiești a fost de 1.420 €/m²: 1.420 €/m² la apartamentele noi și 1.420 €/m² la cele vechi. Sunt prețuri cerute în anunțuri, după indicele Imobiliare.ro, nu prețuri de vânzare finale.
Cresc sau scad prețurile apartamentelor în Ploiești?
Cresc: în septembrie 2026, prețul cerut a fost cu 7,7% mai mare decât în septembrie 2025, iar față de septembrie 2021 este cu 44% mai mare.
Câte apartamente se vând în județul Prahova?
În cele 12 luni până în iunie 2026, ANCPI a înregistrat 2.817 unități individuale tranzacționate în județul Prahova, cu 19% mai puține decât în cele 12 luni anterioare. Unitățile individuale sunt în principal apartamente.
Câți ani trebuie să muncești pentru un apartament în Ploiești?
La prețurile cerute din iulie 2026, un apartament cu 2 camere (55 m²) în Ploiești costă 6,4 ani din salariul mediu net, pus deoparte integral, iar o garsonieră de 35 m², 4,1 ani.
De unde vin datele și cât de des se actualizează?
Prețurile cerute vin din indicele Imobiliare.ro, tranzacțiile, ipotecile și cererile de la ANCPI, salariile, construcțiile și inflația de la INS. Pagina se actualizează automat de fiecare dată când sursele publică date noi, de obicei lunar. Fiecare cifră are lângă ea luna la care se referă.
Vezi toate seriile
În Data studio poți compara orice indicator pentru orice județ, pe 3–20 de ani, și poți întreba AI Analyst ce înseamnă. Gratuit, fără cont.