Piața imobiliară din Timișoara
Prețuri cerute în Timișoara, tranzacții și ipoteci în județul Timiș, accesibilitate și construcții, din datele oficiale, actualizate lunar.
Date actualizate: prețuri până în septembrie 2026, tranzacții până în iunie 2026.
Pe scurt
- Preț cerut: 1.984 €/m² în Timișoara în septembrie 2026, +8,2% într-un an (Imobiliare.ro)
- Tranzacții: 4.849 de unități individuale tranzacționate în județul Timiș în primele 6 luni din 2026, +2,9% față de 2025 (ANCPI)
- Ani de muncă: 7,6 ani de salariu mediu net pentru un apartament de 55 m² în Timișoara (Imobiliare.ro, INS)
- Locuințe noi: 6.018 locuințe finalizate în județul Timiș în ultimele 12 luni, +42% față de anul anterior (INS)
Cât costă un apartament în Timișoara?
În septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru apartamentele din Timișoara a fost de 1.984 €/m², cu 0,3% mai mare decât în luna anterioară și cu 8,2% mai mare decât în septembrie 2025. Față de septembrie 2021 (1.328 €/m²), prețul cerut este cu 49% mai mare. Este cel mai mare nivel de când există indicele Imobiliare.ro (iulie 2012). Prețul cerut a crescut în fiecare dintre ultimele 33 luni.
Apartamentele noi se cer cu 2.272 €/m² (+9,2% într-un an), iar cele vechi cu 1.940 €/m² (+9,2%).
Timișoara este pe locul 8 din 10 orașe mari ca preț cerut, cu 1,7% sub media națională de 2.019 €/m².
Pentru un apartament de 55 m², prețul cerut ajunge la 109.120 €, cu 8.305 € mai mult decât acum un an.
Preț mediu cerut în Timișoara (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.888 | 1.909 | 1.922 | 1.939 | 1.948 | 1.958 | 1.960 | 1.978 | 1.984 | – | – | – |
| 2025 | 1.701 | 1.733 | 1.741 | 1.750 | 1.757 | 1.770 | 1.785 | 1.818 | 1.833 | 1.849 | 1.857 | 1.865 |
| 2024 | 1.509 | 1.522 | 1.537 | 1.556 | 1.575 | 1.597 | 1.611 | 1.625 | 1.637 | 1.656 | 1.666 | 1.677 |
| 2023 | 1.452 | 1.464 | 1.469 | 1.470 | 1.470 | 1.475 | 1.476 | 1.481 | 1.490 | 1.500 | 1.500 | 1.500 |
| 2022 | 1.373 | 1.400 | 1.410 | 1.421 | 1.430 | 1.440 | 1.440 | 1.444 | 1.444 | 1.446 | 1.446 | 1.449 |
| 2021 | 1.285 | 1.293 | 1.300 | 1.302 | 1.317 | 1.317 | 1.318 | 1.318 | 1.328 | 1.338 | 1.352 | 1.360 |
Mai multe date: preț cerut, apartamente noi; preț cerut, apartamente vechi
Preț cerut, apartamente noi în Timișoara (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 2.141 | 2.139 | 2.189 | 2.245 | 2.255 | 2.255 | 2.246 | 2.261 | 2.272 | – | – | – |
| 2025 | 1.947 | 1.946 | 1.950 | 1.963 | 1.980 | 1.994 | 2.038 | 2.066 | 2.081 | 2.115 | 2.118 | 2.131 |
| 2024 | 1.808 | 1.823 | 1.849 | 1.866 | 1.892 | 1.918 | 1.921 | 1.950 | 1.950 | 1.937 | 1.941 | 1.926 |
| 2023 | 1.597 | 1.604 | 1.644 | 1.636 | 1.629 | 1.625 | 1.671 | 1.739 | 1.772 | 1.777 | 1.816 | 1.800 |
| 2022 | 1.528 | 1.534 | 1.545 | 1.539 | 1.579 | 1.580 | 1.600 | 1.650 | 1.666 | 1.641 | 1.590 | 1.594 |
| 2021 | 1.362 | 1.339 | 1.339 | 1.349 | 1.418 | 1.424 | 1.421 | 1.419 | 1.440 | 1.494 | 1.512 | 1.529 |
Preț cerut, apartamente vechi în Timișoara (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.843 | 1.869 | 1.875 | 1.894 | 1.902 | 1.918 | 1.921 | 1.933 | 1.940 | – | – | – |
| 2025 | 1.656 | 1.690 | 1.700 | 1.711 | 1.718 | 1.730 | 1.742 | 1.764 | 1.777 | 1.802 | 1.812 | 1.820 |
| 2024 | 1.486 | 1.500 | 1.507 | 1.520 | 1.537 | 1.553 | 1.566 | 1.575 | 1.586 | 1.600 | 1.607 | 1.626 |
| 2023 | 1.443 | 1.451 | 1.454 | 1.457 | 1.457 | 1.461 | 1.461 | 1.463 | 1.470 | 1.480 | 1.490 | 1.484 |
| 2022 | 1.366 | 1.388 | 1.400 | 1.411 | 1.423 | 1.430 | 1.430 | 1.435 | 1.435 | 1.435 | 1.437 | 1.438 |
| 2021 | 1.280 | 1.288 | 1.296 | 1.300 | 1.309 | 1.309 | 1.313 | 1.312 | 1.322 | 1.328 | 1.341 | 1.351 |
Sursa: indicele Imobiliare.ro (prețuri cerute în anunțuri), prelucrare Minside. Prețurile sunt cerute în anunțuri, nu prețuri de vânzare finale.
Se vând mai multe locuințe în județul Timiș decât anul trecut?
În iunie 2026, în județul Timiș s-au tranzacționat 1.222 de unități individuale, cu 57% mai multe decât în iunie 2025. În primele 6 luni din 2026 au fost 4.849, cu 2,9% mai multe decât în aceeași perioadă din 2025 (4.712). Pe ultimele 12 luni, totalul este de 10.039, cu 2,6% sub cele 12 luni anterioare.
Cu tot cu terenurile, ANCPI a înregistrat 29.701 tranzacții în județul Timiș în cele 12 luni până în iunie 2026 (−0,3% față de cele 12 luni anterioare), dintre care 19.662 de terenuri (13.103 în intravilan). Unitățile individuale, în principal apartamente, au fost 34% din toate proprietățile tranzacționate.
Unități individuale tranzacționate în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 293 | 683 | 764 | 753 | 1.134 | 1.222 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 410 | 805 | 1.021 | 891 | 806 | 779 | 952 | 774 | 860 | 783 | 743 | 1.078 |
| 2024 | 718 | 889 | 937 | 873 | 702 | 866 | 825 | 795 | 899 | 1.001 | 934 | 1.145 |
| 2023 | 364 | 741 | 942 | 663 | 814 | 640 | 847 | 1.000 | 988 | 1.111 | 1.018 | 1.087 |
| 2022 | 684 | 1.151 | 1.304 | 834 | 955 | 866 | 888 | 867 | 1.146 | 913 | 920 | 855 |
| 2021 | 564 | 859 | 999 | 1.052 | 940 | 965 | 1.117 | 1.313 | 1.293 | 1.029 | 1.051 | 1.294 |
Mai multe date: tranzacții, total (locuințe și terenuri); terenuri tranzacționate; terenuri tranzacționate în intravilan; terenuri tranzacționate în extravilan
Tranzacții, total (locuințe și terenuri) în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 878 | 2.075 | 2.627 | 2.240 | 2.903 | 3.165 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.375 | 2.162 | 2.806 | 2.677 | 2.440 | 2.371 | 2.677 | 2.249 | 2.464 | 2.544 | 2.804 | 3.075 |
| 2024 | 1.755 | 2.645 | 2.605 | 2.901 | 1.994 | 2.138 | 2.354 | 2.311 | 2.433 | 3.110 | 2.448 | 3.296 |
| 2023 | 1.058 | 2.277 | 2.792 | 1.976 | 2.603 | 1.936 | 2.454 | 2.629 | 2.716 | 3.130 | 3.196 | 2.763 |
| 2022 | 1.791 | 3.459 | 3.830 | 2.646 | 2.972 | 2.472 | 2.548 | 2.754 | 3.195 | 2.665 | 2.723 | 2.527 |
| 2021 | 2.108 | 2.601 | 3.245 | 3.144 | 2.761 | 2.931 | 3.312 | 3.500 | 3.776 | 3.030 | 3.310 | 3.647 |
Terenuri tranzacționate în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 585 | 1.392 | 1.863 | 1.487 | 1.769 | 1.943 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 965 | 1.357 | 1.785 | 1.786 | 1.634 | 1.592 | 1.725 | 1.475 | 1.604 | 1.761 | 2.061 | 1.997 |
| 2024 | 1.037 | 1.756 | 1.668 | 2.028 | 1.292 | 1.272 | 1.529 | 1.516 | 1.534 | 2.109 | 1.514 | 2.151 |
| 2023 | 694 | 1.536 | 1.850 | 1.313 | 1.789 | 1.296 | 1.607 | 1.629 | 1.728 | 2.019 | 2.178 | 1.676 |
| 2022 | 1.107 | 2.308 | 2.526 | 1.812 | 2.017 | 1.606 | 1.660 | 1.887 | 2.049 | 1.752 | 1.803 | 1.672 |
| 2021 | 1.544 | 1.742 | 2.246 | 2.092 | 1.821 | 1.966 | 2.195 | 2.187 | 2.483 | 2.001 | 2.259 | 2.353 |
Terenuri tranzacționate în intravilan în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 397 | 928 | 1.097 | 940 | 1.315 | 1.424 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 635 | 973 | 1.243 | 1.244 | 1.181 | 1.209 | 1.241 | 1.106 | 1.100 | 1.118 | 1.032 | 1.405 |
| 2024 | 791 | 1.125 | 1.164 | 1.233 | 895 | 980 | 1.139 | 1.121 | 1.140 | 1.377 | 1.176 | 1.432 |
| 2023 | 532 | 1.007 | 1.217 | 952 | 1.064 | 877 | 1.090 | 1.208 | 1.269 | 1.370 | 1.167 | 1.260 |
| 2022 | 906 | 1.708 | 1.889 | 1.384 | 1.434 | 1.202 | 1.102 | 1.346 | 1.523 | 1.334 | 1.163 | 1.186 |
| 2021 | 1.076 | 1.339 | 1.911 | 1.863 | 1.560 | 1.646 | 1.710 | 1.873 | 1.959 | 1.569 | 1.496 | 1.816 |
Terenuri tranzacționate în extravilan în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 188 | 464 | 766 | 547 | 454 | 519 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 330 | 384 | 542 | 542 | 453 | 383 | 484 | 369 | 504 | 643 | 1.029 | 592 |
| 2024 | 246 | 631 | 504 | 795 | 397 | 292 | 390 | 395 | 394 | 732 | 338 | 719 |
| 2023 | 162 | 529 | 633 | 361 | 725 | 419 | 517 | 421 | 459 | 649 | 1.011 | 416 |
| 2022 | 201 | 600 | 637 | 428 | 583 | 404 | 558 | 541 | 526 | 418 | 640 | 486 |
| 2021 | 468 | 403 | 335 | 229 | 261 | 320 | 485 | 314 | 524 | 432 | 763 | 537 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Unitățile individuale sunt locuințele cu acces separat din blocuri, în principal apartamente.
Câți ani de muncă costă un apartament în Timișoara?
În iulie 2026, un metru pătrat de apartament în Timișoara costa, la prețul cerut, 1,66 salarii medii nete. Cu tot salariul net pus deoparte, fără nicio altă cheltuială, o garsonieră de 35 m² s-ar plăti în 4,8 ani, un apartament cu 2 camere (55 m²) în 7,6 ani, iar unul cu 3 camere (70 m²) în 9,7 ani.
La apartamentele noi, metrul pătrat costă 1,90 salarii, iar la cele vechi 1,62.
În iulie 2021, același metru pătrat costa 1,71 salarii: salariile au crescut mai repede decât prețurile, deci locuințele au devenit mai accesibile.
Salariul mediu net în județul Timiș a fost de 1.184 € în iulie 2026, cu 1,2% mai mare decât acum un an.
Salarii medii nete pentru un m² în Timișoara (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,63 | 1,62 | 1,50 | 1,44 | 1,63 | 1,59 | 1,66 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1,47 | 1,48 | 1,39 | 1,36 | 1,46 | 1,44 | 1,53 | 1,58 | 1,58 | 1,58 | 1,38 | 1,47 |
| 2024 | 1,42 | 1,42 | 1,32 | 1,29 | 1,39 | 1,36 | 1,42 | 1,45 | 1,43 | 1,45 | 1,25 | 1,37 |
| 2023 | 1,55 | 1,54 | 1,46 | 1,41 | 1,46 | 1,43 | 1,46 | 1,48 | 1,46 | 1,43 | 1,31 | 1,35 |
| 2022 | 1,75 | 1,74 | 1,69 | 1,57 | 1,66 | 1,61 | 1,66 | 1,64 | 1,63 | 1,65 | 1,44 | 1,50 |
| 2021 | 1,74 | 1,72 | 1,68 | 1,62 | 1,70 | 1,66 | 1,71 | 1,70 | 1,72 | 1,73 | 1,52 | 1,58 |
Salariul mediu net în județul Timiș (€, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.159 | 1.176 | 1.285 | 1.343 | 1.194 | 1.233 | 1.184 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.157 | 1.169 | 1.254 | 1.289 | 1.204 | 1.227 | 1.170 | 1.147 | 1.164 | 1.170 | 1.348 | 1.270 |
| 2024 | 1.061 | 1.072 | 1.160 | 1.204 | 1.134 | 1.174 | 1.137 | 1.122 | 1.144 | 1.145 | 1.336 | 1.224 |
| 2023 | 937 | 949 | 1.009 | 1.045 | 1.005 | 1.032 | 1.014 | 1.002 | 1.018 | 1.048 | 1.142 | 1.115 |
| 2022 | 785 | 804 | 833 | 903 | 861 | 895 | 866 | 881 | 883 | 874 | 1.008 | 965 |
| 2021 | 737 | 754 | 774 | 805 | 776 | 793 | 771 | 776 | 774 | 775 | 891 | 861 |
Mai multe date: salarii medii nete pentru un m², apartamente noi; salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi
Salarii medii nete pentru un m², apartamente noi în Timișoara (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,85 | 1,82 | 1,70 | 1,67 | 1,89 | 1,83 | 1,90 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1,68 | 1,66 | 1,56 | 1,52 | 1,65 | 1,63 | 1,74 | 1,80 | 1,79 | 1,81 | 1,57 | 1,68 |
| 2024 | 1,70 | 1,70 | 1,59 | 1,55 | 1,67 | 1,63 | 1,69 | 1,74 | 1,70 | 1,69 | 1,45 | 1,57 |
| 2023 | 1,70 | 1,69 | 1,63 | 1,57 | 1,62 | 1,58 | 1,65 | 1,74 | 1,74 | 1,70 | 1,59 | 1,61 |
| 2022 | 1,95 | 1,91 | 1,85 | 1,70 | 1,83 | 1,77 | 1,85 | 1,87 | 1,89 | 1,88 | 1,58 | 1,65 |
| 2021 | 1,85 | 1,78 | 1,73 | 1,68 | 1,83 | 1,80 | 1,84 | 1,83 | 1,86 | 1,93 | 1,70 | 1,78 |
Salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi în Timișoara (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,59 | 1,59 | 1,46 | 1,41 | 1,59 | 1,56 | 1,62 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1,43 | 1,45 | 1,36 | 1,33 | 1,43 | 1,41 | 1,49 | 1,54 | 1,53 | 1,54 | 1,34 | 1,43 |
| 2024 | 1,40 | 1,40 | 1,30 | 1,26 | 1,36 | 1,32 | 1,38 | 1,40 | 1,39 | 1,40 | 1,20 | 1,33 |
| 2023 | 1,54 | 1,53 | 1,44 | 1,39 | 1,45 | 1,42 | 1,44 | 1,46 | 1,44 | 1,41 | 1,30 | 1,33 |
| 2022 | 1,74 | 1,73 | 1,68 | 1,56 | 1,65 | 1,60 | 1,65 | 1,63 | 1,62 | 1,64 | 1,43 | 1,49 |
| 2021 | 1,74 | 1,71 | 1,67 | 1,61 | 1,69 | 1,65 | 1,70 | 1,69 | 1,71 | 1,71 | 1,51 | 1,57 |
Surse: indicele Imobiliare.ro (preț cerut) și INS (salariul mediu net, în euro), prelucrare Minside.
Te gândești la un credit ipotecar?
Minside analizează ofertele băncilor pentru situația ta și te pune în legătură cu un broker care te însoțește până la semnare. Gratuit.
Câte ipoteci pe locuințe se înregistrează în județul Timiș?
În iunie 2026, ANCPI a înregistrat în județul Timiș 631 de operațiuni ipotecare pe unități individuale, cu 15% mai multe decât în iunie 2025. În primele 6 luni din 2026 au fost 3.006, cu 19% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025 (3.723). Pe ultimele 12 luni, totalul este de 6.571, cu 7,3% sub cele 12 luni anterioare.
Cu tot cu terenurile, au fost 19.148 de operațiuni ipotecare în cele 12 luni până în iunie 2026 (−17% față de cele 12 luni anterioare).
La fiecare 100 de unități individuale tranzacționate în județul Timiș în ultimele 12 luni, ANCPI a înregistrat 65 de operațiuni ipotecare pe unități individuale.
Operațiuni ipotecare pe unități individuale în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 231 | 488 | 528 | 519 | 609 | 631 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 690 | 599 | 685 | 596 | 605 | 548 | 621 | 467 | 559 | 520 | 723 | 675 |
| 2024 | 438 | 631 | 503 | 513 | 396 | 374 | 476 | 422 | 475 | 620 | 603 | 771 |
| 2023 | 205 | 286 | 414 | 325 | 313 | 308 | 446 | 500 | 413 | 527 | 449 | 693 |
| 2022 | 372 | 430 | 585 | 413 | 479 | 405 | 489 | 428 | 465 | 404 | 468 | 432 |
| 2021 | 359 | 396 | 807 | 519 | 460 | 460 | 492 | 577 | 531 | 499 | 495 | 571 |
Mai multe date: operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri); operațiuni ipotecare pe terenuri
Operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri) în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 823 | 2.007 | 1.478 | 1.293 | 1.425 | 1.694 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.878 | 1.753 | 2.620 | 2.033 | 1.455 | 1.547 | 1.703 | 1.181 | 1.851 | 1.736 | 1.665 | 2.292 |
| 2024 | 962 | 1.945 | 1.476 | 1.472 | 1.709 | 1.094 | 1.624 | 1.206 | 1.826 | 2.700 | 2.071 | 2.369 |
| 2023 | 773 | 1.202 | 1.164 | 1.574 | 1.355 | 825 | 1.073 | 1.520 | 1.429 | 2.079 | 1.621 | 1.637 |
| 2022 | 874 | 1.034 | 1.503 | 1.205 | 1.419 | 1.654 | 1.657 | 1.463 | 1.878 | 1.754 | 1.420 | 1.557 |
| 2021 | 864 | 1.020 | 1.712 | 1.503 | 1.161 | 1.550 | 1.395 | 1.919 | 1.302 | 1.259 | 2.538 | 1.390 |
Operațiuni ipotecare pe terenuri în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 592 | 1.519 | 950 | 774 | 816 | 1.063 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.188 | 1.154 | 1.935 | 1.437 | 850 | 999 | 1.082 | 714 | 1.292 | 1.216 | 942 | 1.617 |
| 2024 | 524 | 1.314 | 973 | 959 | 1.313 | 720 | 1.148 | 784 | 1.351 | 2.080 | 1.468 | 1.598 |
| 2023 | 568 | 916 | 750 | 1.249 | 1.042 | 517 | 627 | 1.020 | 1.016 | 1.552 | 1.172 | 944 |
| 2022 | 502 | 604 | 918 | 792 | 940 | 1.249 | 1.168 | 1.035 | 1.413 | 1.350 | 952 | 1.125 |
| 2021 | 505 | 624 | 905 | 984 | 701 | 1.090 | 903 | 1.342 | 771 | 760 | 2.043 | 819 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Operațiunile ipotecare sunt înscrieri în cartea funciară, inclusiv refinanțări și modificări, nu credite noi acordate de bănci.
Cât au crescut prețurile în Timișoara după inflație?
Între august 2021 și august 2026, prețul cerut pe metru pătrat în Timișoara a crescut cu 50%. În aceeași perioadă, prețurile de consum din România (IPC) au crescut cu 55%. Scăzând inflația, apartamentele s-au ieftinit în termeni reali cu 3,0%.
La nivel național, în aceeași perioadă, schimbarea reală a fost de +1,1%, deci apartamentele din Timișoara s-au scumpit mai încet decât media țării.
Preț cerut ajustat cu inflația, în euro din 2012 în Timișoara (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.037 | 1.045 | 1.039 | 1.042 | 1.046 | 1.048 | 1.037 | 1.041 | 1.045 | – | – | – |
| 2025 | 945 | 959 | 955 | 957 | 961 | 966 | 979 | 999 | 1.011 | 1.020 | 1.022 | 1.025 |
| 2024 | 841 | 846 | 850 | 862 | 874 | 885 | 891 | 902 | 909 | 922 | 928 | 931 |
| 2023 | 788 | 796 | 805 | 805 | 802 | 803 | 801 | 808 | 814 | 845 | 841 | 840 |
| 2022 | 746 | 762 | 769 | 773 | 777 | 779 | 780 | 782 | 784 | 786 | 784 | 787 |
| 2021 | 732 | 734 | 732 | 731 | 735 | 725 | 722 | 724 | 727 | 732 | 738 | 740 |
Surse: indicele Imobiliare.ro, INS (IPC) și BNR, prelucrare Minside. Prețurile sunt cerute în euro, inflația este cea a prețurilor de consum din România, iar seria ajustată arată prețul cerut în puterea de cumpărare din 2012.
Când e cel mai bun moment să cumperi în Timișoara?
În ultimii 5 ani (2021–2025), ianuarie a fost luna cu cele mai puține tranzacții în județul Timiș: în medie cu 40% sub o lună obișnuită, și cea mai slabă lună a anului în 4 din 5 ani. Cele mai multe tranzacții au fost în decembrie, în medie cu 21% peste o lună obișnuită.
În 2025, de exemplu, în județul Timiș s-au tranzacționat 410 unități individuale în ianuarie și 1.078 în decembrie: într-o lună liniștită concurezi cu mai puțini cumpărători, dar ai și mai puține locuințe de ales.
| 2021–2025 | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Față de o lună obișnuită | −40% | −2,1% | +15% | −5,2% | −7,2% | −9,6% | +1,9% | +3,8% | +13% | +6,8% | +2,7% | +21% |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Sezonalitatea arată volumul tranzacțiilor, nu prețul la care s-au încheiat.
Se construiesc mai multe locuințe în județul Timiș?
În cele 12 luni până în iunie 2026, în județul Timiș s-au finalizat 6.018 locuințe noi, cu 42% mai multe decât în cele 12 luni anterioare. Dintre ele, 2.316 (38%) în mediul urban.
În cele 12 luni până în iulie 2026, în județul Timiș s-au emis 2.052 de autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale, cu 19% mai puține decât în cele 12 luni anterioare. Ele acoperă 532.683 m² de suprafață utilă. Autorizațiile arată câte locuințe ar putea apărea în anii următori.
Raportat la piață, în județul Timiș s-au finalizat 60 de locuințe noi la fiecare 100 de unități individuale tranzacționate în aceleași 12 luni.
Locuințe finalizate în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 494 | 494 | 497 | 566 | 566 | 567 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 243 | 243 | 244 | 248 | 248 | 249 | 481 | 481 | 483 | 462 | 462 | 465 |
| 2024 | 370 | 370 | 372 | 256 | 256 | 256 | 419 | 419 | 422 | 500 | 500 | 500 |
| 2023 | 397 | 397 | 398 | 270 | 270 | 271 | 397 | 397 | 399 | 623 | 623 | 627 |
| 2022 | 375 | 375 | 375 | 442 | 442 | 444 | 486 | 486 | 487 | 650 | 650 | 652 |
| 2021 | 522 | 522 | 525 | 373 | 373 | 374 | 540 | 540 | 543 | 675 | 675 | 678 |
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 91 | 209 | 160 | 175 | 170 | 166 | 173 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 146 | 201 | 189 | 226 | 223 | 256 | 242 | 234 | 193 | 189 | 176 | 116 |
| 2024 | 128 | 186 | 194 | 252 | 187 | 167 | 195 | 167 | 265 | 235 | 227 | 170 |
| 2023 | 105 | 158 | 172 | 133 | 189 | 182 | 164 | 158 | 184 | 177 | 168 | 184 |
| 2022 | 136 | 211 | 312 | 255 | 301 | 290 | 264 | 195 | 245 | 228 | 165 | 143 |
| 2021 | 152 | 236 | 285 | 281 | 290 | 302 | 250 | 281 | 353 | 261 | 297 | 300 |
Mai multe date: locuințe finalizate în mediul urban; locuințe finalizate în mediul rural; autorizații de construire rezidențiale, urban; autorizații de construire rezidențiale, rural; suprafață utilă autorizată pentru locuințe
Locuințe finalizate în mediul urban în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 255 | 255 | 257 | 314 | 314 | 314 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 70 | 70 | 70 | 41 | 41 | 41 | 73 | 73 | 75 | 128 | 128 | 130 |
| 2024 | 150 | 150 | 151 | 55 | 55 | 55 | 126 | 126 | 128 | 210 | 210 | 210 |
| 2023 | 135 | 135 | 136 | 108 | 108 | 109 | 155 | 155 | 157 | 227 | 227 | 229 |
| 2022 | 65 | 65 | 65 | 116 | 116 | 118 | 55 | 55 | 56 | 142 | 142 | 142 |
| 2021 | 217 | 217 | 218 | 133 | 133 | 133 | 200 | 200 | 201 | 141 | 141 | 143 |
Locuințe finalizate în mediul rural în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 239 | 239 | 240 | 252 | 252 | 253 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 173 | 173 | 174 | 207 | 207 | 208 | 408 | 408 | 408 | 334 | 334 | 335 |
| 2024 | 220 | 220 | 221 | 201 | 201 | 201 | 293 | 293 | 294 | 290 | 290 | 290 |
| 2023 | 262 | 262 | 262 | 162 | 162 | 162 | 242 | 242 | 242 | 396 | 396 | 398 |
| 2022 | 310 | 310 | 310 | 326 | 326 | 326 | 431 | 431 | 431 | 508 | 508 | 510 |
| 2021 | 305 | 305 | 307 | 240 | 240 | 241 | 340 | 340 | 342 | 534 | 534 | 535 |
Autorizații de construire rezidențiale, urban în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 13 | 31 | 26 | 18 | 21 | 22 | 21 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 14 | 28 | 24 | 17 | 54 | 27 | 31 | 36 | 24 | 35 | 22 | 24 |
| 2024 | 16 | 28 | 29 | 38 | 33 | 27 | 32 | 14 | 35 | 23 | 22 | 25 |
| 2023 | 25 | 40 | 27 | 12 | 57 | 30 | 33 | 43 | 35 | 31 | 17 | 24 |
| 2022 | 20 | 31 | 42 | 58 | 50 | 59 | 43 | 32 | 30 | 35 | 24 | 46 |
| 2021 | 14 | 26 | 34 | 48 | 44 | 48 | 34 | 31 | 43 | 49 | 28 | 32 |
Autorizații de construire rezidențiale, rural în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 78 | 178 | 134 | 157 | 149 | 144 | 152 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 132 | 173 | 165 | 209 | 169 | 229 | 211 | 198 | 169 | 154 | 154 | 92 |
| 2024 | 112 | 158 | 165 | 214 | 154 | 140 | 163 | 153 | 230 | 212 | 205 | 145 |
| 2023 | 80 | 118 | 145 | 121 | 132 | 152 | 131 | 115 | 149 | 146 | 151 | 160 |
| 2022 | 116 | 180 | 270 | 197 | 251 | 231 | 221 | 163 | 215 | 193 | 141 | 97 |
| 2021 | 138 | 210 | 251 | 233 | 246 | 254 | 216 | 250 | 310 | 212 | 269 | 268 |
Suprafață utilă autorizată pentru locuințe în județul Timiș (m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 15.566 | 86.432 | 37.237 | 55.813 | 30.692 | 53.832 | 38.308 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 33.791 | 44.643 | 35.008 | 53.568 | 53.989 | 67.954 | 73.723 | 53.501 | 41.994 | 60.085 | 35.853 | 23.370 |
| 2024 | 24.892 | 76.006 | 42.855 | 51.565 | 38.126 | 34.086 | 40.003 | 38.186 | 71.089 | 105.703 | 40.073 | 33.117 |
| 2023 | 21.410 | 57.204 | 30.708 | 24.761 | 51.782 | 50.782 | 60.612 | 40.884 | 47.710 | 32.608 | 54.866 | 51.683 |
| 2022 | 34.815 | 44.695 | 102.940 | 74.471 | 73.963 | 77.999 | 51.518 | 86.267 | 44.704 | 62.924 | 42.326 | 57.728 |
| 2021 | 27.893 | 70.599 | 94.084 | 80.802 | 60.524 | 64.255 | 69.021 | 59.333 | 98.466 | 76.739 | 78.902 | 86.067 |
Sursa: INS, prelucrare Minside. INS publică datele despre construcții cu întârziere, de aceea perioada lor diferă de cea a prețurilor și tranzacțiilor.
Câte cereri primește cadastrul în județul Timiș?
În cele 12 luni până în iunie 2026, ANCPI a primit în județul Timiș 111.829 de cereri de înregistrare a proprietăților, cu 7,5% mai multe decât în cele 12 luni anterioare.
În cele 12 luni până în iunie 2026, au fost depuse 136.965 de cereri de informații despre proprietăți, cu 2,0% mai puține decât în cele 12 luni anterioare.
În primele 6 luni din 2026, cererile de înregistrare au fost cu 6,2% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut.
Cereri de înregistrare a proprietăților în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 5.508 | 9.702 | 11.701 | 8.447 | 9.251 | 10.504 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 6.284 | 8.994 | 9.368 | 8.542 | 9.993 | 8.721 | 8.891 | 8.462 | 9.288 | 9.721 | 10.134 | 10.220 |
| 2024 | 5.923 | 8.425 | 8.850 | 9.714 | 7.072 | 6.666 | 8.068 | 6.429 | 7.880 | 10.375 | 9.462 | 9.924 |
| 2023 | 5.223 | 7.052 | 8.959 | 6.460 | 8.652 | 7.010 | 7.599 | 7.561 | 7.654 | 9.212 | 9.515 | 9.069 |
| 2022 | 5.211 | 7.493 | 9.491 | 7.318 | 8.893 | 8.050 | 7.829 | 7.101 | 8.548 | 8.561 | 8.579 | 8.246 |
| 2021 | 4.728 | 6.834 | 7.764 | 7.988 | 6.773 | 7.305 | 7.908 | 6.897 | 7.826 | 7.829 | 8.476 | 8.366 |
Cereri de informații despre proprietăți în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 9.318 | 11.361 | 13.807 | 10.279 | 11.364 | 11.482 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 9.461 | 11.824 | 12.505 | 11.374 | 12.109 | 11.267 | 12.901 | 10.338 | 11.781 | 12.225 | 11.618 | 10.491 |
| 2024 | 9.964 | 12.496 | 12.373 | 13.123 | 10.308 | 9.983 | 11.370 | 9.730 | 13.822 | 14.158 | 12.747 | 9.361 |
| 2023 | 10.075 | 12.374 | 13.883 | 10.514 | 13.776 | 12.319 | 10.935 | 12.172 | 11.950 | 13.147 | 12.899 | 9.696 |
| 2022 | 10.443 | 13.405 | 15.775 | 11.422 | 14.294 | 13.131 | 12.331 | 11.979 | 13.562 | 13.839 | 13.302 | 9.765 |
| 2021 | 10.707 | 12.037 | 15.256 | 13.281 | 13.381 | 13.474 | 13.396 | 13.031 | 14.194 | 12.055 | 12.916 | 11.599 |
Mai multe date: cereri de recepție cadastrală; alte cereri la cadastru
Cereri de recepție cadastrală în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.448 | 2.908 | 3.367 | 2.236 | 2.307 | 2.104 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.350 | 1.936 | 2.299 | 2.036 | 2.108 | 2.117 | 2.565 | 1.908 | 2.357 | 2.340 | 2.202 | 2.178 |
| 2024 | 1.729 | 2.514 | 2.234 | 2.437 | 2.355 | 1.756 | 2.173 | 1.835 | 1.970 | 2.532 | 1.994 | 1.663 |
| 2023 | 2.001 | 2.062 | 2.623 | 1.946 | 2.766 | 2.283 | 2.345 | 2.030 | 2.192 | 2.129 | 2.449 | 2.101 |
| 2022 | 2.271 | 2.819 | 2.778 | 2.411 | 2.678 | 2.501 | 2.791 | 2.535 | 2.532 | 2.621 | 2.887 | 2.285 |
| 2021 | 1.641 | 2.469 | 3.557 | 2.818 | 2.928 | 3.414 | 2.664 | 2.627 | 2.680 | 2.638 | 2.904 | 2.817 |
Alte cereri la cadastru în județul Timiș (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 124 | 201 | 248 | 239 | 232 | 246 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 166 | 267 | 261 | 241 | 268 | 235 | 252 | 219 | 241 | 268 | 273 | 275 |
| 2024 | 249 | 334 | 391 | 348 | 276 | 248 | 248 | 228 | 248 | 270 | 254 | 216 |
| 2023 | 90 | 103 | 139 | 138 | 264 | 176 | 242 | 207 | 252 | 284 | 312 | 260 |
| 2022 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 74 | 120 | 109 |
| 2021 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Orice vânzare, ipotecă sau construcție nouă trece prin cadastru, așa că cererile arată cât de activă e piața.
Cum stă Timișoara față de alte orașe mari?
Între cele 10 orașe mari, Timișoara are locul 8 din 10 la preț cerut, locul 8 din 10 la anii de muncă pentru 2 camere și locul 2 din 10 la evoluția tranzacțiilor pe 12 luni.
| Oraș | Preț cerut | Într-un an | Ani de salariu, 55 m² | Tranzacții, 12 luni |
|---|---|---|---|---|
| România | 2.019 €/m² | +6,0% | 8,7 | 153.232 (−7,8%) |
| București | 2.312 €/m² | +8,8% | 7,4 | 45.957 (−5,2%) |
| Cluj-Napoca | 3.316 €/m² | +5,2% | 11,4 | 9.051 (−11%) |
| Timișoara | 1.984 €/m² | +8,2% | 7,6 | 10.039 (−2,6%) |
| Iași | 2.000 €/m² | +6,7% | 8,7 | 6.687 (−13%) |
| Brașov | 2.309 €/m² | +4,5% | 10,1 | 7.563 (−16%) |
| Sibiu | 2.034 €/m² | +7,4% | 7,9 | 2.548 (+5,0%) |
| Constanța | 2.020 €/m² | +6,4% | 9,7 | 8.000 (−23%) |
| Oradea | 1.885 €/m² | +4,7% | 9,5 | 2.872 (−6,7%) |
| Craiova | 2.142 €/m² | +4,6% | 10,0 | 2.440 (−13%) |
| Ploiești | 1.420 €/m² | +7,7% | 6,4 | 2.817 (−19%) |
Surse: Imobiliare.ro, INS și ANCPI, prelucrare Minside. Prețul cerut este măsurat în reședința de județ, salariile și tranzacțiile în tot județul (București este municipiu).
Întrebări frecvente
Cât costă metrul pătrat în Timișoara?
În septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru un apartament în Timișoara a fost de 1.984 €/m²: 2.272 €/m² la apartamentele noi și 1.940 €/m² la cele vechi. Sunt prețuri cerute în anunțuri, după indicele Imobiliare.ro, nu prețuri de vânzare finale.
Cresc sau scad prețurile apartamentelor în Timișoara?
Cresc: în septembrie 2026, prețul cerut a fost cu 8,2% mai mare decât în septembrie 2025, iar față de septembrie 2021 este cu 49% mai mare.
Câte apartamente se vând în județul Timiș?
În cele 12 luni până în iunie 2026, ANCPI a înregistrat 10.039 de unități individuale tranzacționate în județul Timiș, cu 2,6% mai puține decât în cele 12 luni anterioare. Unitățile individuale sunt în principal apartamente.
Câți ani trebuie să muncești pentru un apartament în Timișoara?
La prețurile cerute din iulie 2026, un apartament cu 2 camere (55 m²) în Timișoara costă 7,6 ani din salariul mediu net, pus deoparte integral, iar o garsonieră de 35 m², 4,8 ani.
De unde vin datele și cât de des se actualizează?
Prețurile cerute vin din indicele Imobiliare.ro, tranzacțiile, ipotecile și cererile de la ANCPI, salariile, construcțiile și inflația de la INS. Pagina se actualizează automat de fiecare dată când sursele publică date noi, de obicei lunar. Fiecare cifră are lângă ea luna la care se referă.
Vezi toate seriile
În Data studio poți compara orice indicator pentru orice județ, pe 3–20 de ani, și poți întreba AI Analyst ce înseamnă. Gratuit, fără cont.