Piața imobiliară din Iași
Prețuri cerute în Iași, tranzacții și ipoteci în județul Iași, accesibilitate și construcții, din datele oficiale, actualizate lunar.
Date actualizate: prețuri până în septembrie 2026, tranzacții până în iunie 2026.
Pe scurt
- Preț cerut: 2.000 €/m² în Iași în septembrie 2026, +6,7% într-un an (Imobiliare.ro)
- Tranzacții: 2.939 de unități individuale tranzacționate în județul Iași în primele 6 luni din 2026, −11% față de 2025 (ANCPI)
- Ani de muncă: 8,7 ani de salariu mediu net pentru un apartament de 55 m² în Iași (Imobiliare.ro, INS)
- Locuințe noi: 3.847 de locuințe finalizate în județul Iași în ultimele 12 luni, +40% față de anul anterior (INS)
Cât costă un apartament în Iași?
În septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru apartamentele din Iași a fost de 2.000 €/m², la fel ca în luna anterioară și cu 6,7% mai mare decât în septembrie 2025. Față de septembrie 2021 (1.176 €/m²), prețul cerut este cu 70% mai mare. Este cel mai mare nivel de când există indicele Imobiliare.ro (iulie 2012).
Apartamentele noi se cer cu 2.095 €/m² (+10% într-un an), iar cele vechi cu 2.000 €/m² (+7,2%).
Iași este pe locul 7 din 10 orașe mari ca preț cerut, cu 0,9% sub media națională de 2.019 €/m².
Pentru un apartament de 55 m², prețul cerut ajunge la 110.000 €, cu 6.875 € mai mult decât acum un an.
Preț mediu cerut în Iași (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.920 | 1.946 | 1.957 | 1.976 | 1.990 | 1.997 | 2.000 | 2.000 | 2.000 | – | – | – |
| 2025 | 1.734 | 1.759 | 1.783 | 1.803 | 1.833 | 1.849 | 1.855 | 1.862 | 1.875 | 1.882 | 1.896 | 1.913 |
| 2024 | 1.479 | 1.500 | 1.524 | 1.550 | 1.575 | 1.590 | 1.614 | 1.634 | 1.659 | 1.678 | 1.700 | 1.722 |
| 2023 | 1.377 | 1.381 | 1.400 | 1.403 | 1.406 | 1.400 | 1.400 | 1.407 | 1.414 | 1.426 | 1.442 | 1.450 |
| 2022 | 1.240 | 1.260 | 1.285 | 1.309 | 1.329 | 1.339 | 1.349 | 1.354 | 1.354 | 1.361 | 1.362 | 1.371 |
| 2021 | 1.113 | 1.114 | 1.117 | 1.125 | 1.130 | 1.137 | 1.146 | 1.159 | 1.176 | 1.187 | 1.205 | 1.219 |
Mai multe date: preț cerut, apartamente noi; preț cerut, apartamente vechi
Preț cerut, apartamente noi în Iași (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.948 | 2.012 | 2.042 | 2.053 | 2.066 | 2.074 | 2.074 | 2.083 | 2.095 | – | – | – |
| 2025 | 1.765 | 1.781 | 1.781 | 1.786 | 1.829 | 1.839 | 1.846 | 1.885 | 1.896 | 1.905 | 1.957 | 1.972 |
| 2024 | 1.570 | 1.616 | 1.629 | 1.636 | 1.657 | 1.653 | 1.671 | 1.700 | 1.731 | 1.753 | 1.753 | 1.781 |
| 2023 | 1.413 | 1.403 | 1.426 | 1.448 | 1.444 | 1.425 | 1.445 | 1.477 | 1.480 | 1.480 | 1.500 | 1.533 |
| 2022 | 1.293 | 1.293 | 1.300 | 1.322 | 1.351 | 1.398 | 1.400 | 1.395 | 1.381 | 1.400 | 1.400 | 1.420 |
| 2021 | 1.133 | 1.125 | 1.139 | 1.141 | 1.150 | 1.159 | 1.190 | 1.200 | 1.205 | 1.245 | 1.274 | 1.268 |
Preț cerut, apartamente vechi în Iași (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.916 | 1.937 | 1.941 | 1.961 | 1.976 | 1.978 | 1.981 | 1.983 | 2.000 | – | – | – |
| 2025 | 1.723 | 1.750 | 1.783 | 1.806 | 1.833 | 1.850 | 1.857 | 1.860 | 1.866 | 1.875 | 1.888 | 1.904 |
| 2024 | 1.450 | 1.476 | 1.500 | 1.528 | 1.550 | 1.572 | 1.595 | 1.615 | 1.639 | 1.665 | 1.684 | 1.709 |
| 2023 | 1.367 | 1.375 | 1.389 | 1.392 | 1.400 | 1.394 | 1.390 | 1.391 | 1.400 | 1.414 | 1.426 | 1.425 |
| 2022 | 1.229 | 1.257 | 1.277 | 1.305 | 1.322 | 1.332 | 1.340 | 1.349 | 1.350 | 1.350 | 1.350 | 1.355 |
| 2021 | 1.111 | 1.112 | 1.115 | 1.121 | 1.125 | 1.130 | 1.140 | 1.148 | 1.166 | 1.172 | 1.190 | 1.203 |
Sursa: indicele Imobiliare.ro (prețuri cerute în anunțuri), prelucrare Minside. Prețurile sunt cerute în anunțuri, nu prețuri de vânzare finale.
Se vând mai multe locuințe în județul Iași decât anul trecut?
În iunie 2026, în județul Iași s-au tranzacționat 691 de unități individuale, cu 8,6% mai puține decât în iunie 2025. În primele 6 luni din 2026 au fost 2.939, cu 11% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025 (3.316). Pe ultimele 12 luni, totalul este de 6.687, cu 13% sub cele 12 luni anterioare.
Cu tot cu terenurile, ANCPI a înregistrat 25.547 de tranzacții în județul Iași în cele 12 luni până în iunie 2026 (−3,0% față de cele 12 luni anterioare), dintre care 18.860 de terenuri (16.413 în intravilan). Unitățile individuale, în principal apartamente, au fost 26% din toate proprietățile tranzacționate.
Unități individuale tranzacționate în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 216 | 471 | 573 | 485 | 503 | 691 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 292 | 426 | 591 | 600 | 651 | 756 | 848 | 655 | 559 | 622 | 551 | 513 |
| 2024 | 715 | 1.512 | 883 | 730 | 489 | 528 | 666 | 584 | 822 | 1.216 | 596 | 494 |
| 2023 | 314 | 448 | 523 | 380 | 543 | 540 | 572 | 613 | 556 | 673 | 714 | 791 |
| 2022 | 451 | 584 | 712 | 549 | 774 | 642 | 649 | 558 | 576 | 534 | 491 | 432 |
| 2021 | 505 | 638 | 755 | 734 | 813 | 700 | 844 | 804 | 777 | 821 | 631 | 771 |
Mai multe date: tranzacții, total (locuințe și terenuri); terenuri tranzacționate; terenuri tranzacționate în intravilan; terenuri tranzacționate în extravilan
Tranzacții, total (locuințe și terenuri) în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.045 | 1.971 | 2.108 | 1.998 | 2.154 | 2.540 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.215 | 1.843 | 2.301 | 2.442 | 2.260 | 2.313 | 2.963 | 2.232 | 1.946 | 2.407 | 2.003 | 2.180 |
| 2024 | 2.007 | 3.231 | 2.349 | 2.457 | 1.897 | 1.816 | 2.332 | 1.848 | 2.472 | 3.117 | 2.392 | 1.791 |
| 2023 | 1.288 | 1.603 | 2.050 | 1.463 | 2.167 | 2.099 | 1.944 | 2.380 | 1.968 | 2.610 | 2.547 | 2.684 |
| 2022 | 1.766 | 2.005 | 2.837 | 1.942 | 2.803 | 2.238 | 2.273 | 2.030 | 1.958 | 2.171 | 1.876 | 1.692 |
| 2021 | 2.274 | 2.318 | 3.006 | 2.820 | 2.842 | 2.861 | 2.993 | 2.931 | 3.180 | 2.942 | 2.423 | 3.030 |
Terenuri tranzacționate în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 829 | 1.500 | 1.535 | 1.513 | 1.651 | 1.849 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 923 | 1.417 | 1.710 | 1.842 | 1.609 | 1.557 | 2.115 | 1.577 | 1.387 | 1.785 | 1.452 | 1.667 |
| 2024 | 1.292 | 1.719 | 1.466 | 1.727 | 1.408 | 1.288 | 1.666 | 1.264 | 1.650 | 1.901 | 1.796 | 1.297 |
| 2023 | 974 | 1.155 | 1.527 | 1.083 | 1.624 | 1.559 | 1.372 | 1.767 | 1.412 | 1.937 | 1.833 | 1.893 |
| 2022 | 1.315 | 1.421 | 2.125 | 1.393 | 2.029 | 1.596 | 1.624 | 1.472 | 1.382 | 1.637 | 1.385 | 1.260 |
| 2021 | 1.769 | 1.680 | 2.251 | 2.086 | 2.029 | 2.161 | 2.149 | 2.127 | 2.403 | 2.121 | 1.792 | 2.259 |
Terenuri tranzacționate în intravilan în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 698 | 1.270 | 1.261 | 1.366 | 1.378 | 1.622 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 789 | 1.242 | 1.520 | 1.604 | 1.389 | 1.355 | 1.919 | 1.366 | 1.231 | 1.557 | 1.276 | 1.469 |
| 2024 | 1.127 | 1.536 | 1.258 | 1.508 | 1.252 | 1.114 | 1.473 | 1.138 | 1.447 | 1.687 | 1.580 | 1.163 |
| 2023 | 874 | 995 | 1.273 | 890 | 1.304 | 1.311 | 1.183 | 1.559 | 1.179 | 1.721 | 1.667 | 1.684 |
| 2022 | 1.219 | 1.251 | 1.803 | 1.176 | 1.801 | 1.462 | 1.476 | 1.284 | 1.202 | 1.326 | 1.162 | 1.052 |
| 2021 | 1.676 | 1.580 | 2.067 | 1.952 | 1.906 | 1.904 | 1.927 | 1.948 | 2.185 | 1.918 | 1.602 | 2.041 |
Terenuri tranzacționate în extravilan în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 131 | 230 | 274 | 147 | 273 | 227 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 134 | 175 | 190 | 238 | 220 | 202 | 196 | 211 | 156 | 228 | 176 | 198 |
| 2024 | 165 | 183 | 208 | 219 | 156 | 174 | 193 | 126 | 203 | 214 | 216 | 134 |
| 2023 | 100 | 160 | 254 | 193 | 320 | 248 | 189 | 208 | 233 | 216 | 166 | 209 |
| 2022 | 96 | 170 | 322 | 217 | 228 | 134 | 148 | 188 | 180 | 311 | 223 | 208 |
| 2021 | 93 | 100 | 184 | 134 | 123 | 257 | 222 | 179 | 218 | 203 | 190 | 218 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Unitățile individuale sunt locuințele cu acces separat din blocuri, în principal apartamente.
Câți ani de muncă costă un apartament în Iași?
În iulie 2026, un metru pătrat de apartament în Iași costa, la prețul cerut, 1,90 salarii medii nete. Cu tot salariul net pus deoparte, fără nicio altă cheltuială, o garsonieră de 35 m² s-ar plăti în 5,5 ani, un apartament cu 2 camere (55 m²) în 8,7 ani, iar unul cu 3 camere (70 m²) în 11,1 ani.
La apartamentele noi, metrul pătrat costă 1,97 salarii, iar la cele vechi 1,88.
În iulie 2021, același metru pătrat costa 1,65 salarii: prețurile au crescut mai repede decât salariile, deci locuințele au devenit mai greu accesibile.
Salariul mediu net în județul Iași a fost de 1.052 € în iulie 2026, cu 1,2% mai mare decât acum un an.
Salarii medii nete pentru un m² în Iași (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,85 | 1,90 | 1,83 | 1,85 | 1,94 | 1,90 | 1,90 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1,67 | 1,70 | 1,67 | 1,68 | 1,75 | 1,75 | 1,79 | 1,81 | 1,80 | 1,81 | 1,79 | 1,77 |
| 2024 | 1,56 | 1,59 | 1,56 | 1,58 | 1,57 | 1,58 | 1,59 | 1,64 | 1,62 | 1,61 | 1,63 | 1,62 |
| 2023 | 1,63 | 1,62 | 1,59 | 1,58 | 1,58 | 1,54 | 1,56 | 1,58 | 1,56 | 1,54 | 1,52 | 1,49 |
| 2022 | 1,68 | 1,71 | 1,68 | 1,71 | 1,67 | 1,66 | 1,71 | 1,72 | 1,70 | 1,72 | 1,66 | 1,59 |
| 2021 | 1,57 | 1,59 | 1,55 | 1,59 | 1,61 | 1,59 | 1,65 | 1,67 | 1,68 | 1,67 | 1,66 | 1,61 |
Salariul mediu net în județul Iași (€, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.040 | 1.027 | 1.070 | 1.068 | 1.028 | 1.049 | 1.052 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1.037 | 1.033 | 1.069 | 1.071 | 1.050 | 1.057 | 1.039 | 1.031 | 1.042 | 1.040 | 1.057 | 1.083 |
| 2024 | 946 | 943 | 980 | 981 | 1.004 | 1.007 | 1.015 | 999 | 1.021 | 1.043 | 1.040 | 1.064 |
| 2023 | 845 | 851 | 879 | 888 | 888 | 907 | 897 | 891 | 904 | 928 | 946 | 976 |
| 2022 | 736 | 738 | 763 | 767 | 797 | 808 | 788 | 787 | 797 | 793 | 821 | 861 |
| 2021 | 710 | 701 | 719 | 708 | 700 | 716 | 695 | 692 | 701 | 712 | 725 | 756 |
Mai multe date: salarii medii nete pentru un m², apartamente noi; salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi
Salarii medii nete pentru un m², apartamente noi în Iași (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,87 | 1,96 | 1,91 | 1,92 | 2,01 | 1,98 | 1,97 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1,70 | 1,72 | 1,67 | 1,67 | 1,74 | 1,74 | 1,78 | 1,83 | 1,82 | 1,83 | 1,85 | 1,82 |
| 2024 | 1,66 | 1,71 | 1,66 | 1,67 | 1,65 | 1,64 | 1,65 | 1,70 | 1,70 | 1,68 | 1,68 | 1,67 |
| 2023 | 1,67 | 1,65 | 1,62 | 1,63 | 1,63 | 1,57 | 1,61 | 1,66 | 1,64 | 1,60 | 1,59 | 1,57 |
| 2022 | 1,76 | 1,75 | 1,70 | 1,72 | 1,69 | 1,73 | 1,78 | 1,77 | 1,73 | 1,77 | 1,70 | 1,65 |
| 2021 | 1,59 | 1,61 | 1,59 | 1,61 | 1,64 | 1,62 | 1,71 | 1,73 | 1,72 | 1,75 | 1,76 | 1,68 |
Salarii medii nete pentru un m², apartamente vechi în Iași (salarii, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,84 | 1,89 | 1,81 | 1,84 | 1,92 | 1,89 | 1,88 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 1,66 | 1,69 | 1,67 | 1,69 | 1,75 | 1,75 | 1,79 | 1,80 | 1,79 | 1,80 | 1,79 | 1,76 |
| 2024 | 1,53 | 1,57 | 1,53 | 1,56 | 1,54 | 1,56 | 1,57 | 1,62 | 1,61 | 1,60 | 1,62 | 1,61 |
| 2023 | 1,62 | 1,62 | 1,58 | 1,57 | 1,58 | 1,54 | 1,55 | 1,56 | 1,55 | 1,52 | 1,51 | 1,46 |
| 2022 | 1,67 | 1,70 | 1,67 | 1,70 | 1,66 | 1,65 | 1,70 | 1,71 | 1,69 | 1,70 | 1,64 | 1,57 |
| 2021 | 1,56 | 1,59 | 1,55 | 1,58 | 1,61 | 1,58 | 1,64 | 1,66 | 1,66 | 1,65 | 1,64 | 1,59 |
Surse: indicele Imobiliare.ro (preț cerut) și INS (salariul mediu net, în euro), prelucrare Minside.
Te gândești la un credit ipotecar?
Minside analizează ofertele băncilor pentru situația ta și te pune în legătură cu un broker care te însoțește până la semnare. Gratuit.
Câte ipoteci pe locuințe se înregistrează în județul Iași?
În iunie 2026, ANCPI a înregistrat în județul Iași 356 de operațiuni ipotecare pe unități individuale, cu 7,5% mai puține decât în iunie 2025. În primele 6 luni din 2026 au fost 1.831, cu 3,1% mai puține decât în aceeași perioadă din 2025 (1.890). Pe ultimele 12 luni, totalul este de 4.063, cu 2,4% sub cele 12 luni anterioare.
Cu tot cu terenurile, au fost 15.776 de operațiuni ipotecare în cele 12 luni până în iunie 2026 (+15% față de cele 12 luni anterioare).
La fiecare 100 de unități individuale tranzacționate în județul Iași în ultimele 12 luni, ANCPI a înregistrat 61 de operațiuni ipotecare pe unități individuale.
Operațiuni ipotecare pe unități individuale în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 198 | 376 | 245 | 339 | 317 | 356 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 175 | 286 | 352 | 323 | 369 | 385 | 411 | 370 | 370 | 336 | 331 | 414 |
| 2024 | 487 | 1.017 | 525 | 356 | 283 | 303 | 382 | 332 | 271 | 570 | 334 | 384 |
| 2023 | 118 | 158 | 207 | 146 | 248 | 196 | 244 | 227 | 255 | 373 | 279 | 249 |
| 2022 | 243 | 358 | 266 | 229 | 387 | 331 | 277 | 279 | 224 | 208 | 225 | 182 |
| 2021 | 298 | 212 | 570 | 272 | 418 | 354 | 379 | 398 | 290 | 342 | 424 | 261 |
Mai multe date: operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri); operațiuni ipotecare pe terenuri
Operațiuni ipotecare, total (locuințe și terenuri) în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 627 | 1.171 | 952 | 1.161 | 1.211 | 2.833 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 726 | 1.054 | 1.216 | 1.042 | 1.067 | 1.161 | 1.358 | 1.124 | 1.148 | 1.233 | 1.270 | 1.688 |
| 2024 | 1.076 | 1.617 | 1.045 | 1.134 | 861 | 868 | 1.163 | 998 | 1.042 | 1.648 | 1.220 | 1.387 |
| 2023 | 491 | 565 | 621 | 468 | 787 | 808 | 763 | 740 | 806 | 1.118 | 921 | 836 |
| 2022 | 1.099 | 944 | 886 | 898 | 1.198 | 1.253 | 892 | 796 | 912 | 702 | 716 | 653 |
| 2021 | 832 | 701 | 1.267 | 1.150 | 1.148 | 1.106 | 1.182 | 1.203 | 1.038 | 1.151 | 1.089 | 1.059 |
Operațiuni ipotecare pe terenuri în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 429 | 795 | 707 | 822 | 894 | 2.477 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 551 | 768 | 864 | 719 | 698 | 776 | 947 | 754 | 778 | 897 | 939 | 1.274 |
| 2024 | 589 | 600 | 520 | 778 | 578 | 565 | 781 | 666 | 771 | 1.078 | 886 | 1.003 |
| 2023 | 373 | 407 | 414 | 322 | 539 | 612 | 519 | 513 | 551 | 745 | 642 | 587 |
| 2022 | 856 | 586 | 620 | 669 | 811 | 922 | 615 | 517 | 688 | 494 | 491 | 471 |
| 2021 | 534 | 489 | 697 | 878 | 730 | 752 | 803 | 805 | 748 | 809 | 665 | 798 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Operațiunile ipotecare sunt înscrieri în cartea funciară, inclusiv refinanțări și modificări, nu credite noi acordate de bănci.
Cât au crescut prețurile în Iași după inflație?
Între august 2021 și august 2026, prețul cerut pe metru pătrat în Iași a crescut cu 73%. În aceeași perioadă, prețurile de consum din România (IPC) au crescut cu 55%. Scăzând inflația, apartamentele s-au scumpit în termeni reali cu 12%.
La nivel național, în aceeași perioadă, schimbarea reală a fost de +1,1%, deci apartamentele din Iași s-au scumpit mai repede decât media țării.
Preț cerut ajustat cu inflația, în euro din 2012 în Iași (€/m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1.055 | 1.066 | 1.058 | 1.061 | 1.069 | 1.069 | 1.058 | 1.053 | 1.053 | – | – | – |
| 2025 | 963 | 974 | 978 | 986 | 1.003 | 1.009 | 1.018 | 1.024 | 1.034 | 1.038 | 1.043 | 1.052 |
| 2024 | 825 | 834 | 843 | 858 | 874 | 881 | 893 | 907 | 921 | 934 | 947 | 956 |
| 2023 | 747 | 751 | 767 | 768 | 767 | 762 | 760 | 768 | 773 | 803 | 808 | 812 |
| 2022 | 674 | 686 | 701 | 712 | 722 | 725 | 731 | 733 | 735 | 740 | 739 | 745 |
| 2021 | 634 | 632 | 629 | 632 | 630 | 626 | 628 | 636 | 644 | 649 | 658 | 663 |
Surse: indicele Imobiliare.ro, INS (IPC) și BNR, prelucrare Minside. Prețurile sunt cerute în euro, inflația este cea a prețurilor de consum din România, iar seria ajustată arată prețul cerut în puterea de cumpărare din 2012.
Când e cel mai bun moment să cumperi în Iași?
În ultimii 5 ani (2021–2025), ianuarie a fost luna cu cele mai puține tranzacții în județul Iași: în medie cu 31% sub o lună obișnuită, și cea mai slabă lună a anului în 3 din 5 ani. Cele mai multe tranzacții au fost în octombrie, în medie cu 18% peste o lună obișnuită.
În 2025, de exemplu, în județul Iași s-au tranzacționat 292 de unități individuale în ianuarie și 622 în octombrie: într-o lună liniștită concurezi cu mai puțini cumpărători, dar ai și mai puține locuințe de ales.
| 2021–2025 | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Față de o lună obișnuită | −31% | +7,5% | +7,0% | −8,0% | +3,3% | +0,1% | +12% | +0,7% | +1,5% | +18% | −5,9% | −5,3% |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Sezonalitatea arată volumul tranzacțiilor, nu prețul la care s-au încheiat.
Se construiesc mai multe locuințe în județul Iași?
În cele 12 luni până în iunie 2026, în județul Iași s-au finalizat 3.847 de locuințe noi, cu 40% mai multe decât în cele 12 luni anterioare. Dintre ele, 1.081 (28%) în mediul urban.
În cele 12 luni până în iulie 2026, în județul Iași s-au emis 1.983 de autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale, cu 5,4% mai puține decât în cele 12 luni anterioare. Ele acoperă 803.452 m² de suprafață utilă. Autorizațiile arată câte locuințe ar putea apărea în anii următori.
Raportat la piață, în județul Iași s-au finalizat 58 de locuințe noi la fiecare 100 de unități individuale tranzacționate în aceleași 12 luni.
Locuințe finalizate în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 239 | 239 | 241 | 359 | 359 | 362 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 135 | 135 | 138 | 168 | 168 | 171 | 186 | 186 | 189 | 495 | 495 | 497 |
| 2024 | 162 | 162 | 162 | 147 | 147 | 147 | 309 | 309 | 310 | 299 | 299 | 300 |
| 2023 | 162 | 162 | 162 | 147 | 147 | 147 | 309 | 309 | 310 | 299 | 299 | 300 |
| 2022 | 118 | 118 | 120 | 255 | 255 | 256 | 337 | 337 | 340 | 285 | 285 | 286 |
| 2021 | 191 | 191 | 195 | 382 | 382 | 383 | 261 | 261 | 264 | 292 | 292 | 295 |
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 101 | 149 | 181 | 151 | 125 | 165 | 167 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 120 | 117 | 151 | 172 | 174 | 205 | 214 | 215 | 247 | 156 | 194 | 132 |
| 2024 | 92 | 161 | 125 | 195 | 168 | 133 | 182 | 223 | 209 | 138 | 158 | 216 |
| 2023 | 107 | 146 | 161 | 147 | 143 | 149 | 145 | 144 | 166 | 174 | 118 | 136 |
| 2022 | 151 | 215 | 186 | 251 | 211 | 165 | 163 | 204 | 150 | 134 | 145 | 93 |
| 2021 | 122 | 171 | 278 | 239 | 232 | 297 | 239 | 278 | 293 | 226 | 145 | 188 |
Mai multe date: locuințe finalizate în mediul urban; locuințe finalizate în mediul rural; autorizații de construire rezidențiale, urban; autorizații de construire rezidențiale, rural; suprafață utilă autorizată pentru locuințe
Locuințe finalizate în mediul urban în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 68 | 68 | 70 | 113 | 113 | 114 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 63 | 63 | 65 | 47 | 47 | 48 | 71 | 71 | 72 | 107 | 107 | 107 |
| 2024 | 81 | 81 | 81 | 42 | 42 | 42 | 129 | 129 | 130 | 83 | 83 | 83 |
| 2023 | 81 | 81 | 81 | 42 | 42 | 42 | 129 | 129 | 130 | 83 | 83 | 83 |
| 2022 | 22 | 22 | 23 | 98 | 98 | 99 | 35 | 35 | 37 | 7 | 7 | 8 |
| 2021 | 46 | 46 | 48 | 247 | 247 | 248 | 110 | 110 | 111 | 81 | 81 | 83 |
Locuințe finalizate în mediul rural în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 171 | 171 | 171 | 246 | 246 | 248 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 72 | 72 | 73 | 121 | 121 | 123 | 115 | 115 | 117 | 388 | 388 | 390 |
| 2024 | 81 | 81 | 81 | 105 | 105 | 105 | 180 | 180 | 180 | 216 | 216 | 217 |
| 2023 | 81 | 81 | 81 | 105 | 105 | 105 | 180 | 180 | 180 | 216 | 216 | 217 |
| 2022 | 96 | 96 | 97 | 157 | 157 | 157 | 302 | 302 | 303 | 278 | 278 | 278 |
| 2021 | 145 | 145 | 147 | 135 | 135 | 135 | 151 | 151 | 153 | 211 | 211 | 212 |
Autorizații de construire rezidențiale, urban în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 11 | 23 | 14 | 13 | 13 | 23 | 21 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 15 | 13 | 14 | 14 | 12 | 15 | 21 | 26 | 24 | 16 | 16 | 17 |
| 2024 | 21 | 20 | 17 | 27 | 13 | 23 | 16 | 11 | 14 | 12 | 22 | 9 |
| 2023 | 22 | 32 | 9 | 22 | 20 | 20 | 20 | 10 | 9 | 27 | 16 | 19 |
| 2022 | 17 | 16 | 30 | 15 | 21 | 16 | 18 | 20 | 20 | 12 | 7 | 10 |
| 2021 | 12 | 14 | 34 | 23 | 28 | 45 | 20 | 13 | 17 | 29 | 11 | 12 |
Autorizații de construire rezidențiale, rural în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 90 | 126 | 167 | 138 | 112 | 142 | 146 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 105 | 104 | 137 | 158 | 162 | 190 | 193 | 189 | 223 | 140 | 178 | 115 |
| 2024 | 71 | 141 | 108 | 168 | 155 | 110 | 166 | 212 | 195 | 126 | 136 | 207 |
| 2023 | 85 | 114 | 152 | 125 | 123 | 129 | 125 | 134 | 157 | 147 | 102 | 117 |
| 2022 | 134 | 199 | 156 | 236 | 190 | 149 | 145 | 184 | 130 | 122 | 138 | 83 |
| 2021 | 110 | 157 | 244 | 216 | 204 | 252 | 219 | 265 | 276 | 197 | 134 | 176 |
Suprafață utilă autorizată pentru locuințe în județul Iași (m², lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 53.802 | 23.816 | 35.588 | 40.087 | 19.050 | 39.116 | 28.553 | – | – | – | – | – |
| 2025 | 85.197 | 26.587 | 23.785 | 27.542 | 26.839 | 51.745 | 38.976 | 58.886 | 208.627 | 84.121 | 93.119 | 118.687 |
| 2024 | 17.750 | 39.162 | 101.017 | 33.046 | 47.581 | 45.135 | 35.589 | 40.434 | 76.132 | 37.816 | 55.766 | 82.367 |
| 2023 | 67.476 | 56.679 | 32.782 | 26.637 | 25.399 | 30.271 | 167.200 | 28.369 | 43.759 | 61.576 | 59.346 | 30.605 |
| 2022 | 27.628 | 44.975 | 37.988 | 44.517 | 55.068 | 25.349 | 65.208 | 80.768 | 71.852 | 22.282 | 26.463 | 16.022 |
| 2021 | 25.540 | 28.280 | 48.520 | 36.570 | 33.402 | 78.293 | 40.856 | 75.188 | 72.384 | 40.394 | 40.446 | 37.711 |
Sursa: INS, prelucrare Minside. INS publică datele despre construcții cu întârziere, de aceea perioada lor diferă de cea a prețurilor și tranzacțiilor.
Câte cereri primește cadastrul în județul Iași?
În cele 12 luni până în iunie 2026, ANCPI a primit în județul Iași 96.881 de cereri de înregistrare a proprietăților, cu 3,1% mai multe decât în cele 12 luni anterioare.
În cele 12 luni până în iunie 2026, au fost depuse 132.785 de cereri de informații despre proprietăți, cu 13% mai puține decât în cele 12 luni anterioare.
În primele 6 luni din 2026, cererile de înregistrare au fost cu 4,2% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut.
Cereri de înregistrare a proprietăților în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 5.810 | 8.261 | 8.105 | 7.800 | 8.338 | 9.409 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 6.183 | 7.990 | 8.136 | 7.252 | 8.053 | 8.201 | 9.666 | 8.017 | 7.340 | 8.449 | 7.288 | 8.398 |
| 2024 | 6.493 | 8.265 | 7.316 | 6.957 | 5.905 | 5.792 | 6.556 | 6.522 | 7.593 | 10.262 | 8.385 | 8.867 |
| 2023 | 5.095 | 6.230 | 6.371 | 4.973 | 7.173 | 5.669 | 6.156 | 6.634 | 7.383 | 7.531 | 7.077 | 7.798 |
| 2022 | 5.520 | 6.055 | 7.062 | 5.694 | 7.028 | 6.275 | 6.219 | 6.114 | 6.578 | 6.407 | 6.275 | 6.060 |
| 2021 | 5.005 | 5.769 | 7.126 | 6.483 | 5.686 | 6.982 | 6.583 | 6.619 | 7.170 | 6.541 | 6.165 | 6.553 |
Cereri de informații despre proprietăți în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 8.087 | 10.686 | 11.873 | 9.860 | 10.720 | 11.903 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 11.080 | 12.740 | 14.960 | 11.307 | 11.185 | 11.266 | 13.578 | 11.260 | 11.939 | 11.634 | 11.201 | 10.044 |
| 2024 | 11.161 | 13.715 | 13.833 | 14.808 | 14.162 | 12.304 | 13.145 | 12.386 | 15.868 | 13.982 | 13.002 | 11.775 |
| 2023 | 13.216 | 14.667 | 15.154 | 10.822 | 14.311 | 11.736 | 11.866 | 12.762 | 13.573 | 14.208 | 14.268 | 10.966 |
| 2022 | 11.584 | 16.191 | 16.307 | 12.102 | 17.790 | 13.360 | 14.467 | 13.056 | 14.880 | 12.959 | 13.043 | 11.819 |
| 2021 | 10.414 | 13.269 | 16.058 | 12.661 | 12.742 | 11.880 | 12.798 | 13.700 | 14.497 | 12.533 | 12.542 | 11.918 |
Mai multe date: cereri de recepție cadastrală; alte cereri la cadastru
Cereri de recepție cadastrală în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 2.163 | 2.970 | 3.542 | 2.939 | 3.162 | 3.071 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 2.152 | 2.907 | 3.164 | 2.890 | 2.987 | 3.153 | 3.445 | 4.965 | 6.300 | 4.514 | 3.572 | 2.881 |
| 2024 | 2.048 | 2.858 | 3.143 | 3.512 | 2.483 | 2.406 | 3.158 | 2.662 | 2.766 | 3.084 | 2.765 | 2.504 |
| 2023 | 2.434 | 2.541 | 3.098 | 2.372 | 3.129 | 2.676 | 2.470 | 2.820 | 2.707 | 3.127 | 3.215 | 2.530 |
| 2022 | 2.371 | 2.839 | 3.463 | 2.784 | 3.129 | 2.671 | 2.820 | 2.898 | 2.934 | 2.948 | 3.459 | 2.898 |
| 2021 | 2.379 | 2.963 | 3.518 | 3.377 | 2.705 | 3.029 | 2.805 | 2.967 | 3.333 | 3.185 | 3.419 | 3.101 |
Alte cereri la cadastru în județul Iași (număr, lunar)
| An | Ian | Feb | Mar | Apr | Mai | Iun | Iul | Aug | Sep | Oct | Noi | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
| 2024 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2023 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 2022 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Sursa: ANCPI, statistici lunare, prelucrare Minside. Orice vânzare, ipotecă sau construcție nouă trece prin cadastru, așa că cererile arată cât de activă e piața.
Cum stă Iași față de alte orașe mari?
Între cele 10 orașe mari, Iași are locul 7 din 10 la preț cerut, locul 6 din 10 la anii de muncă pentru 2 camere și locul 7 din 10 la evoluția tranzacțiilor pe 12 luni.
| Oraș | Preț cerut | Într-un an | Ani de salariu, 55 m² | Tranzacții, 12 luni |
|---|---|---|---|---|
| România | 2.019 €/m² | +6,0% | 8,7 | 153.232 (−7,8%) |
| București | 2.312 €/m² | +8,8% | 7,4 | 45.957 (−5,2%) |
| Cluj-Napoca | 3.316 €/m² | +5,2% | 11,4 | 9.051 (−11%) |
| Timișoara | 1.984 €/m² | +8,2% | 7,6 | 10.039 (−2,6%) |
| Iași | 2.000 €/m² | +6,7% | 8,7 | 6.687 (−13%) |
| Brașov | 2.309 €/m² | +4,5% | 10,1 | 7.563 (−16%) |
| Sibiu | 2.034 €/m² | +7,4% | 7,9 | 2.548 (+5,0%) |
| Constanța | 2.020 €/m² | +6,4% | 9,7 | 8.000 (−23%) |
| Oradea | 1.885 €/m² | +4,7% | 9,5 | 2.872 (−6,7%) |
| Craiova | 2.142 €/m² | +4,6% | 10,0 | 2.440 (−13%) |
| Ploiești | 1.420 €/m² | +7,7% | 6,4 | 2.817 (−19%) |
Surse: Imobiliare.ro, INS și ANCPI, prelucrare Minside. Prețul cerut este măsurat în reședința de județ, salariile și tranzacțiile în tot județul (București este municipiu).
Întrebări frecvente
Cât costă metrul pătrat în Iași?
În septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru un apartament în Iași a fost de 2.000 €/m²: 2.095 €/m² la apartamentele noi și 2.000 €/m² la cele vechi. Sunt prețuri cerute în anunțuri, după indicele Imobiliare.ro, nu prețuri de vânzare finale.
Cresc sau scad prețurile apartamentelor în Iași?
Cresc: în septembrie 2026, prețul cerut a fost cu 6,7% mai mare decât în septembrie 2025, iar față de septembrie 2021 este cu 70% mai mare.
Câte apartamente se vând în județul Iași?
În cele 12 luni până în iunie 2026, ANCPI a înregistrat 6.687 de unități individuale tranzacționate în județul Iași, cu 13% mai puține decât în cele 12 luni anterioare. Unitățile individuale sunt în principal apartamente.
Câți ani trebuie să muncești pentru un apartament în Iași?
La prețurile cerute din iulie 2026, un apartament cu 2 camere (55 m²) în Iași costă 8,7 ani din salariul mediu net, pus deoparte integral, iar o garsonieră de 35 m², 5,5 ani.
De unde vin datele și cât de des se actualizează?
Prețurile cerute vin din indicele Imobiliare.ro, tranzacțiile, ipotecile și cererile de la ANCPI, salariile, construcțiile și inflația de la INS. Pagina se actualizează automat de fiecare dată când sursele publică date noi, de obicei lunar. Fiecare cifră are lângă ea luna la care se referă.
Vezi toate seriile
În Data studio poți compara orice indicator pentru orice județ, pe 3–20 de ani, și poți întreba AI Analyst ce înseamnă. Gratuit, fără cont.